Drugi tom inspirowanej faktami opowieści komiksowej o szpiegowskiej organizacji „Rygor”

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 23-09-2022 11:58 ()


Na 28 września br. wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę rynkową drugiego tomu serii Ekspozytura „Rygor”. Album zatytułowany Zapalić „Pochodnię” przestawia dalsze losy Mieczysława Słowikowskiego i jego siatki szpiegowskiej w Algierze. Autorem scenariusza jest Tobiasz Piątkowski, a rysunki stworzył Marek Oleksicki. Patronat nad projektem objęła Agencja Wywiadu, która w tym roku świętuje 20. rocznicę swojego powstania. Prapremiera albumu z udziałem Autorów odbędzie się 24 września podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Zima 1942 roku. Stany Zjednoczone dołączają do wojny przeciw hitlerowskim Niemcom. Dla Mieczysława Słowikowskiego i jego siatki szpiegowskiej w Algierze to okazja do wzmożenia działalności. Jednak przy tak wielkiej operacji łatwo o śmiertelny błąd, a agenci Gestapo czyhają na każdym kroku. Stawka rośnie, gdy zapada decyzja o inwazji aliantów na Afrykę Północną. Ludzie Słowikowskiego odegrają w jej przygotowaniu główną rolę.

Historia szpiegowskiej organizacji „Rygor” to inspirowana faktami komiksowa opowieść o determinacji, odwadze i sprycie ludzi Słowikowskiego, którzy stworzyli siatkę wywiadowczą obejmującą tereny od Maroka po Libię, mając za przykrywkę… fabrykę płatków owsianych.

O autorach

Tobiasz Piątkowski – scenarzysta, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współautor m.in. serii Status 7, 48 stron, Rezydent, Koszmary zebrane, Pierwsza brygada, Nowe przygody Stasia i Nel, Bradl, Bazyliszki oraz Ekspozytura „Rygor”, a także komiksów i magazynów dziecięcych. Pracuje jako conceptual designer.

Marek Oleksicki – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracuje w branży reklamowej, jest też ilustratorem, plakacistą i rysownikiem komiksów.

W Polsce z rysunkami jego autorstwa ukazały się albumy – Odmieniec: Trzy, Ursynowska specgrupa od rozwałki. Metametal, Bradl i Ekspozytura „Rygor”. Jego prace można znaleźć w antologii o Powstaniu Warszawskim – Powstanie ’44. Tworzy głównie dla zagranicznych wydawnictw. Jego najbardziej znane komiksy to Frankenstein’s Womb (na podstawie scenariusza Warrena Ellisa), 28 Days Later (na podstawie scenariusza Michaela Alana Nelsona), a także The Darkness: Close Your Eyes i głośna seria Zero (na podstawie scenariuszy Alesa Kota).

Agencja Wywiadu to służba specjalna odpowiedzialna między innymi za rozpoznawanie zagrożeń zewnętrznych godzących w bezpieczeństwo, obronność, niepodległość i nienaruszalność terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przeciwdziałanie tym zagrożeniom. Do jej ustawowych zadań należy także zapewnienie ochrony kryptograficznej łączności z polskimi placówkami dyplomatycznymi i konsularnymi oraz prowadzenie wywiadu elektronicznego.

Agencja Wywiadu – od 20 lat służba w cieniu dla Polski.

 

Ekspozytura „Rygor” – Goście hotelu Arago, tom 1

Scenariusz: Tobiasz Piątkowski

Rysunki: Marek Oleksicki

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Objętość: 72 strony

Format: 167x255

Cena: 34,99

ISBN: 978-83-281-5559-6

Język oryginału: polski

Seria: Ekspozytura „Rygor”

Kategoria: komiks polski

Tematyka: historyczny

 

Ekspozytura „Rygor” – Zapalić „Pochodnię”, tom 2

Scenariusz: Tobiasz Piątkowski

Rysunki: Marek Oleksicki

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Objętość: 64 strony

Format: 167x255

Cena: 34,99

ISBN: 978-83-281-5560-2

Język oryginału: polski

Seria: Ekspozytura „Rygor”

Kategoria: komiks polski

Tematyka: historyczny

Galeria


comments powered by Disqus