„Kid Lucky” tom 2: „Niebezpieczne lasso” - recenzja

Autor: Czesław Wyrwidąb Redaktor: Motyl

Dodane: 02-07-2022 14:27 ()


Demony przeszłości czasem dają o sobie znać. Mogą przybrać postać traumatycznych wspomnień, dawnych grzeszków tudzież niedokończonych spraw. Właśnie w takiej sytuacji znalazł się Lucky Luke, gdy na jego drodze stanął Billy Bad, kryminalista pragnący pojedynkować się z najszybszym rewolwerowcem na Dzikim Zachodzie.

Kim jest Billy Bad, a właściwie Billy Badwell? Urwisem z Nothing Gulch, miasteczka, w którym wychowywał się razem z Lukiem, darł z nim koty, uprzykrzał życie innym dzieciakom. Pewnego dnia wyzwał młodego Luke’a na pojedynek. Niestety, ich rywalizacja nie doczekała się finału. Aż do chwili, gdy w dorosłym życiu Billy ponownie stanął na drodze samotnego kowboja, by dokończyć dawne porachunki.

To najdłuższa nowelka w albumie zatytułowanym Niebezpieczne lasso. Postać Billy’ego przewija się w kolejnych, jednostronicowych historyjkach, ale zawsze jego niecne starania są torpedowane przez młodocianego obrońcę uciśnionych, który z wirtuozerską precyzją posługuje się procą. Zresztą ten rodzaj broni, powszechny nie tylko wśród dzieciaków Dzikiego Zachodu, staje się tutaj polem do kilku udanych żartów. Potencjał komiczny zebrany wokół gromadki nastoletnich przyjaciół jest całkiem spory i nie ogranicza się jedynie do przyszłych kowbojów, ale też dotyczy rdzennych mieszkańców Ameryki.

Achde odpowiadający zarówno za scenariusz, jak i rysunki udanie wkomponowuje żarty, które mogłyby mieć swoje odzwierciedlenie w teraźniejszości w realia Dzikiego Zachodu. Puenta żartobliwej scenki podczas lekcji matematyki to mistrzostwo świata. Autor urozmaica arsenał dowcipów, na przemian serwując żarty słowne, sytuacyjne, a czasem wystarczy jedynie satyryczny rysunek. Czasem zdarzają się też pouczające lekcje, które odbiera nie tylko Luke, ale wszyscy bohaterowie Nothing Gulch.

O serii Kid Lucku można napisać krótko, że jest zabawna, zrobiona z pomysłem, a żarty naprawdę wywołują salwę śmiechu. Większość jednostronicowych gagów trzyma równy, wysoki poziom. Dodatkowo autor odkrywa przed czytelnikami szczeniackie życie Lucky Luke’a, czyli mamy wgląd na wszystkie czynniki, które ukształtowały przyszłego stróża prawa. I już dla tego warto sięgnąć po tę serię.

 

Tytuł: Kid Lucky tom 2: Niebezpieczne lasso

  • Scenariusz: Achdé
  • Rysunki: Achdé
  • Przekład: Maria Mosiewicz
  • Wydawca: Egmont
  • Data premiery: 13.04.2022 r.
  • Oprawa: miękka
  • Objętość: 48 stron
  • Format: 216x285
  • ISBN: 978-83-281-6026-2
  • Cena: 29,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus