Kartka z kalendarza: 40 lat „Coś” Johna Carpentera

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 25-06-2022 08:23 ()


25 czerwca 1982 roku miała miejsce premiera horroru science fiction „Coś”.

Film opowiadał straszną historię amerykańskiej grupy badawczej przebywającej w bazie na Antarktydzie. Jednego dnia do ich obozu zbliża się pies, a za nim dwóch Norwegów próbujących go zabić. Ci jednak giną, a zwierzę zostaje w bazie. Amerykanie ruszają do bazy norweskiej, żeby dowiedzieć się czegoś więcej. Tam jednak nie zastają nikogo, kto mógłbym im wyjaśnić sytuację, a placówka jest częściowo zniszczona. Wkrótce okazuje się, że Amerykanom ze strony przybyłego stworzenia grozi niebezpieczeństwo. Członkowie grupy zaczynają ginąć, a dodatkowo nie mogą ufać sobie nawzajem.

„Coś” („The Thing”) wyreżyserował John Carpenter. Scenariusz, na podstawie opowiadania „Who Goes There?” (Kto idzie?) Johna W. Campbella Jr., napisał Bill Lancaster. Muzykę do filmu skomponował Ennio Morricone, znany chociażby ze ścieżki dźwiękowej do Trylogii dolarowej Sergio Leone. Podobno kompozytor nie widział filmu Carpentera tworząc muzykę i okazało się, że zdaniem reżysera nie pasowała do wszystkich scen. John Carpenter, który również zajmuje się muzyką, skomponował wtedy kilka dodatkowych utworów. Jednak, niestety, Morricone został nominowany za ten film do Złotej Maliny w kategorii Najgorsza muzyka. Co ciekawe, kompozycje Morricone, których nie użyto w produkcji, zostały wykorzystane po latach w filmie „Nienawistna ósemka” Quentina Tarantino.

W głównej roli wystąpił Kurt Russell, czyli Snake Plissken z „Ucieczki z Nowego Jorku”, wcześniejszego filmu Carpentera.

„Coś” było również nominowane do Saturnów, czyli przyznawanych od 1973 r. nagród dla filmów fantastycznych: science fiction, fantasy, horrorów. Obraz Johna Carpentera zyskał nominacje za najlepsze efekty i dla najlepszego horroru.

Jeszcze w 1951 r. opowiadanie Campbella zekranizowali Christian Nyby i Howard Hawks, nadając filmowi tytuł „Istota z innego świata” ("The Thing from Another World"). Ponownie po temat sięgnięto w 2011 r., produkując prequel do filmu Carpentera, nazwany po prostu „Coś”.

W najbliższym czasie „Coś” będzie można obejrzeć 29 czerwca 2022 r. na kanale Warner TV.

Poniżej plakaty do filmu Carpentera autorstwa Piotra Łukaszewskiego


comments powered by Disqus