Ruszył Pyrkon 2022!

Autor: Pyrkon Redaktor: Motyl

Dodane: 18-06-2022 07:50 ()


Gdy po ostatnim Pyrkonie w 2019 roku wszyscy odliczali czas do następnej, jubileuszowej, XX edycji największego festiwalu fantastyki w Polsce, nikt nie spodziewał się, że odbędzie się ona w 2022 roku. Pandemia koronawirusa wpłynęła także na organizację tego wydarzenia dla fantastów z całej Polski. Jednak po trzech latach przerwy na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich ponownie przyjechali z całej Polski fani książek, gier, filmów i seriali. Od samego rana ustawili się przed wejściem na teren MTP, by tuż po 10:00 móc spotkać się z osobami podzielającymi ich zainteresowania.

Co Pyrkon przygotował w tym roku?

Jak zwykle na uczestników czeka szeroki wybór prelekcji, warsztatów, spotkań z gwiazdami, stoisk, między innymi z książkami, grami, ubraniami i rękodzielnictwem czy konkursów. Swoje miejsce na Pyrkonie znajdą fani gier planszowych, video, filmów, seriali, komiksów, fantastyki wschodnioazjatyckiej, a nawet nauki. Pyrkon to także dobre miejsce, by dopiero zacząć swoją przygodę z fantastyką – przygotowano bowiem blok dla początkujących i blok integracyjny. Organizatorzy podkreślają również rodzinny charakter imprezy, a specjalnie dla najmłodszych przeznaczono blok dziecięcy i miejsce, w którym można zostawić swoją pociechę pod opieką wykwalifikowanych fantastów.

Pyrkon to także spotkania z gośćmi zapraszanymi z całego świata. W pierwszym dniu festiwalu uczestnicy mogli spotkać się między innymi ze światowej sławy pisarką Rebeccą Kuang czy przedstawicielami krajowej fantastyki – Marcinem Sergiuszem Przybyłkiem i Rafałem Kosikiem. Miłośnicy sztuki zaś mogli zobaczyć liczne wystawy, w tym między innymi galerię prac światowej sławy grafika Wojciecha Siudmaka, czy ręcznie wykonane figurki i modele postaci i przedmiotów ze świata fantastyki. Wieczorem natomiast w Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się pokaz filmu „Metropolis” z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry pod batutą Macieja Trembowieckiego.

Cosplayerzy znowu przejęli Międzynarodowe Targi Poznańskie

Ale dla wielu uczestników najważniejszym elementem Pyrkonu są cosplayerzy, czyli osoby przebrane za postaci ze świata fantastyki. To właśnie ich obserwowanie, a nawet stworzenie własnego stroju, jest celem przybycia na MTP. W ten sposób podczas festiwalu można spotkać licznych bohaterów „Gwiezdnych Wojen”, „Gry o Tron”, uniwersów Marvela i DC czy przedstawicieli najpopularniejszych gier video. Dla wielu z nich ukoronowaniem będzie sobotnia Maskarada, czyli konkurs na najlepsze przebranie, który przyciąga tłumy widzów do Sali Ziemi i przed pyrkonowy telebim ustawiony koło pawilonu 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Rozrywka przez 24 godziny na dobę

Pyrkon, niczym Batman, nigdy nie śpi. Także w nocy będą odbywać się punkty programu dla uczestników. Przez całą noc otwarty jest Games Room, czyli wypożyczalnia gier planszowych praktycznie każdego rodzaju. W pyrkonowym kinie plenerowym natomiast piątkowej nocy odbył się pokaz „Łowcy androidów”, w którym wystąpił Edward James Olmos, będący jednym z gości tegorocznego Pyrkonu. Dla miłośników zabawy przy muzyce przygotowano zaś liczne koncerty na Scenie Plenerowej na Placu Marka, na której wystąpią muzycy wykonujący muzykę elektroniczną i folkową.

Kolejne dni Pyrkonu

W piątek odbył się zaledwie ułamek atrakcji przewidzianych na tę edycję festiwalu. Bilety na sobotę i niedzielę dostępne są w kasach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Program i ceny wejściówek znaleźć można na stronie wydarzenia – www.pyrkon.pl


comments powered by Disqus