„Kolorowe zeszyty. Podziemny front, Pilot śmigłowca i inne serie komiksowe PRL” - zapowiedź

Autor: Kurc Redaktor: Motyl

Dodane: 10-05-2022 18:59 ()


Kolejną majową publikacją wydawnictwa Kurc będzie nie komiks, a książka. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tej pozycji w informacji poniżej. 

Kolorowe zeszyty. Podziemny front, Pilot śmigłowca i inne serie komiksowe PRL

  • Autorzy: Marcin Osuch, Konrad Wągrowski
  • format: 165 x 235 mm
  • oprawa: miękka
  • liczba stron: 264
  • ISBN 978-83-963279-9-4
  • cena: 49,90 zł
  • wydawnictwo KURC

Komiksy sprzedawane w kioskach, drukowane od końca lat 60. i wydawane w małym formacie zwano oficjalnie „kolorowymi zeszytami”. Były niezwykle popularne, łączny nakład około 12 milionów egzemplarzy, choć trudne do zdobycia. Podziemny front, na podstawie serialu telewizyjnego, Pilot śmigłowca, ale również opowieści historyczne i fantastyczne.

Ile było w nich propagandy, a ile rozrywki? Na ile rysownicy komiksów ulegali wymaganiom wydawcy? Tworzyli je dzisiejsi mistrzowie i klasycy polskiego komiksu: Kasprzak, Polch, Rosiński, Szyszko, Wróblewski i inni.

Jaką rolę, być może kluczową, odegrały „kolorowe zeszyty” w propagowaniu i przyzwyczajaniu czytelników do komiksów jako takich.

O tym wszystkim, a także o licznych ciekawostkach, tropach, nawiązaniach i zagadkach opowiedzą Marcin Osuch i Konrad Wągrowski, na co dzień piszący do magazynu kultury popularnej Esensja.

 

Z ogromnym zaciekawieniem oddałam się lekturze tekstów poświęconych młodzieńczym komiksom Zbyszka. Przyznaję, że pieczołowitość, dociekliwość i zaangażowanie w tematykę bardzo mnie ujęło. Skoro po ponad czterdziestu latach można pisać o tych komiksach z tak analitycznym zacięciem, to warto było je rysować.

Grażyna Foltyn-Kasprzak (Graza)

Galeria


comments powered by Disqus