Kartka z kalendarza: Steve Englehart kończy 75 lat

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 22-04-2022 07:39 ()


22 kwietnia 1947 roku w Indianapolis w Stanach Zjednoczonych urodził się Steve Englehart. Studiował psychologię na Uniwersytecie Wesleyan. Nad komiksami zaczął pracować na początku lat 70. XX w. Jako scenarzysta współpracował zarówno z Marvelem, jak i DC, ale także z Malibu czy Topps. Pisał scenariusze do komiksów o Amerykańskiej Lidze Sprawiedliwości, Zielonej Latarni czy Kapitanie Ameryce. Jest m.in. współtwórcą, razem z Waltem Simonsonem, postaci Ruperta Thone'a, jednego z przywódców przestępczego półświatka Gotham City (DC Comics, Batman).

Poza branżą komiksową pracował także przy filmach animowanych. Wymieńmy tytuły: Atlantis: Milo's Return, G.I.Joe Extreme, Street Fighter. Znalazł także zajęcie przy grach komputerowych. Można wspomnieć w tym miejscu produkcję pt. Spider-Man vs. The Kingpin dla Segi i Technopop. Pracował również m.in. przy grze z Garfieldem na Atari, jednak projekt został przerwany.

Występował pod pseudonimami John Harkness i Cliff Garnett.

Uhonorowany Eagle Award w 1978 oraz Inpot Award w 1979.

W Polsce znany jest m.in. z komiksów Jurassic Park: Raptor (TM-Semic, 1995) czy Wojna Avengers z Defenders (Hachette, 2017). Jego nazwisko znajdziemy także wśród twórców zbioru Batman: Przysięga zza grobu (Beta Books, 1991).

Steve Englehart w tym roku kończy 75 lat. Z okazji urodzin życzymy wszystkiego dobrego, dużo zdrowia!


comments powered by Disqus