„Niezwykła podróż” tom 7: „Dwadzieścia tysięcy mil podlodowej żeglugi” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 19-04-2022 23:37 ()


Mówi się, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. I niejako to stwierdzenie idealnie oddaje relacje panujące między Noemie a jej odnalezionymi rodzicami. Młodociani bohaterowie, którzy zostali rozdzieleni od swoich towarzyszy, trafiają do Japonii na wyspę Oki. Nie jest to jednak przyjemna wyprawa, bo jak się okazuje Kraj Kwitnącej Wiśni to w rzeczywistości złowieszcza Trzecia Oś. Jakie intencje kryją się za Iryamą i dlaczego chce on namówić młodych geniuszy do współpracy?

Nierozłączni do tej pory Noemie i Emilien zostają poróżnieni na terytorium wroga. Dziewczynka za nic na świecie nie daje wiary w szczytne intencje japońskiego agresora, który wykorzystując tajemniczą technologię, pragnie zaprowadzić na świecie pokój. W tym planie gdzieś musi kryć się drugie dno. Tymczasem Emilien zauroczony wizją końca ich zmagań i kłopotów jest w stanie zaryzykować współpracę. Jest przecież aspirującym naukowcem, więc chęć poznania genezy tajemniczej technologii i wykorzystania jej dla zaprowadzenia pokoju wydaje się dla niego sensowym rozwiązaniem. Tym bardziej że zyskuje nowego pomocnika w osobie córki japońskiego przywódcy – Kiritsu, na której wdzięki nie pozostaje obojętny. 

Akcja siódmego tomu Niezwykłej podróży, będącego zarazem początkiem trzeciego cyklu popularnej serii, upływa pod znakiem testowania wzajemnego zaufania, odkrywania niezgłębionych dotąd tajników niesamowitej technologii oraz gry w kotka i myszkę. Kto kogo przechytrzy, zmieni front o jeden raz za dużo, wyjdzie z tej konfrontacji bez szwanku albo przeliczy się ze swoimi możliwościami. Nie ma w tym albumie tyle brawurowej akcji co poprzednio, jest psychologiczna gra, odkrywanie słabości przeciwnika, a przede wszystkim dbanie o siebie. W tym konflikcie interesów na próbę wystawiona zostaje przyjaźń głównych bohaterów. Jak ukształtują ich dalsze losy przeżycia na japońskiej wyspie? Bo jak się okazuje, nie wszystkie alianse, które do tej pory zawarli, wydają się korzystnymi.  

Podtytuł trzeciego cyklu, czyli Dwadzieścia tysięcy mil podlodowej żeglugi wprost nawiązuje do jednej z najsłynniejszych powieści Jules’a Verne’a. Bohaterowie przeżywają mnóstwo fantastycznych przygód, a żonglowanie twistami i nieoczekiwanymi rozwiązaniami uatrakcyjnia śledzenie ich perypetii. Finał tego albumu również pozostawia spore możliwości przed kontynuacją, a to zapewne jeszcze nie koniec niespodzianek. Tradycyjnie już na uwagę zasługują ilustracje Silvio Cambioniego, pełne detali, orientalnych odniesień, a także pomysłowo zaprojektowanych maszyn. Nad kadrami można się zatrzymać dłużej i studiować ich drobiazgowe wykonanie oraz podziwiać kunszt rysownika.

Dynamika wydarzeń w Niezwykłej podróży rzuca więcej światła na możliwe scenariusze zakończenia tego konfliktu, a bohaterowie co rusz rzucani są na głębokie wody, a nawet pod lustro wody. Kolejne dwie odsłony trzeciego cyklu zapowiadają się nie mniej ekscytująco.   

 

Tytuł: Niezwykła podróż tom 7: Dwadzieścia tysięcy mil podlodowej żeglug

 • Scenariusz: Denis-Pierre Filippi
 • Rysunki: Silvio Camboni
 • Tłumaczenie: Jakub Syty
 • Format: 215 x 290 mm
 • Papier: kredowy
 • Oprawa: miękka
 • Druk: kolor
 • Stron: 48
 • Wydawca: Wydawnictwo KURC
 • Data publikacji: 21.12.2021 r.
 • ISBN: 9788395933912
 • Cena: 38 zł

 

Dziękujemy wydawnictwu Kurc za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 


comments powered by Disqus