„O czym szumią wierzby” tom 1: „W puszczy” ‒ recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 22-02-2022 17:36 ()


„O czym szumią wierzby” to komiks nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, którzy dziećmi byli w latach osiemdziesiątych i oglądali wówczas przepięknie zrealizowany brytyjski serial lalkowy pod tym samym tytułem. Wyprodukowana przez studio Cosgrove Hall Films dla brytyjskiej telewizji animacja była emitowana TVP w latach osiemdziesiątych jako dobranocka. Serial został bardzo przychylnie przyjęty przez krytyków, o czym świadczyć może sześć nominacji do BAFTA, czyli Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, ale recepcja wśród dzieci i ich rodziców była bardziej zróżnicowana. Dość powiedzieć, że polska telewizja zaprzestała emisji tej produkcji na skutek skarg rodziców, którzy twierdzili, że dzieci się jej boją i mają później koszmary. Oglądałem tę bajkę w dzieciństwie i szczerze mówiąc, nie przypominam sobie, żebym bał się jej bohaterów. Trzeba jednak przyznać, jej stylistyka była dość specyficzna i mogła wywoływać różne reakcje. Pora emisji również mogła mieć znaczenie. Godzina dziewiętnasta to był dość przygnębiający moment – nadchodziła wprawdzie pora emisji ostatniej bajki, jaką można było obejrzeć danego dnia, ale później nadciągało widmo snu i porannej pobudki do szkoły.
 
Wydaje się, że współczesne dziecko przyzwyczajone do zupełnie innego sposobu przedstawiania bohaterów również mogłoby mieć kłopoty z przychylnym przyjęciem tej animacji. Trzeba jednak pamiętać, że serial powstał niemal czterdzieści lat temu. Zresztą powieść Kennetha Grahame’a opublikowana pierwotnie prawie sto lat temu również daleka jest od współczesnych kryteriów narracyjnych. Od razu jednak trzeba uspokoić rodziców, którzy po tym wstępie mogą rozważać skreślenie komiksu wydanego właśnie przez Egmont z list zakupowych. Wydawca rozpoczął nim nową inicjatywę nazwaną „Mój pierwszy komiks 5+” i ta nazwa jest w pełni adekwatna do wymowy pierwszego komiksu opublikowanego pod tym szyldem. Pierwszy tom serii „O czym szumią wierzby” to bez wątpienia komiks, który spokojnie można czytać z dzieckiem przed snem.
 
Dzieło Michela Plessixa pod względem wizualnym ani trochę nie przypomina – faktycznie odrobinę mrocznej – wersji brytyjskiej animacji. Mamy tu przepiękne, delikatne rysunki oraz delikatne akwarelowe kolory, za pomocą których autor wyczarowuje magiczny, bajkowy świat. W pierwszym tomie zatytułowanym „W puszczy” poznajemy głównych bohaterów – Kreta, Szczura, Wydrę oraz Ropucha. Każdy z nich obdarzony jest innym charakterem. Najpierw nieco ciamajdowaty oraz bardzo łagodny Kret wraz z niezwykle energicznym i pomysłowym Szczurem urządzają sobie piknik nad brzegiem rzeki, który kończy się nieplanowaną kąpielą. Później dwaj przyjaciele wspólnie z ekscentrycznym Ropuchem wyruszają w podróż jego niesamowitym pojazdem. No i wreszcie obaj wyruszają w odwiedziny do tajemniczego Borsuka. Tę postać przyjdzie nam jednak poznać dopiero w kolejnym tomie.
 
Te opowieści są doskonale dopasowane do dziecięcej wrażliwości. Zdarzenia następują po sobie niespiesznie, bohaterowie są pocieszni i refleksyjni, a strona graficzna komiksu jest urzekająca. Plessix tworzy przepiękne obrazy przyrody, czerpiąc inspiracje z malarskiego dorobku klasyków. Bohaterowie są natomiast wzorowani na klasycznych frankofońskich postaciach z komiksów z antropomorficznymi zwierzętami w rolach głównych. Delikatna i precyzyjna kreska w połączeniu ze stonowaną, rozmytą kolorystyką wygląda przepięknie. Wydawca zadbał również o to, żeby komiks był miły w dotyku dla pięciolatka. Okładka jest wzorowana na „poduszkowych” książkach dla dzieci, co bez wątpienia jest u nas pewną nowością na komiksowym rynku. Całość sprawia doskonałe wrażenie i na pewno stanowi doskonały start w komiksowe życie. Dla dzieci będzie to pozycja idealna, by wkroczyć w magiczny świat opowieści obrazkowych, dla dorosłych zaś świetny pretekst, by powrócić do wspomnień z dzieciństwa. Ci zaś, którzy faktycznie bali się brytyjskiej animacji, mogą dzięki komiksowi Plessixa, definitywnie pozbyć się koszmarów z dzieciństwa. 

 

Tytuł: „O czym szumią wierzby” tom 1: „W puszczy”

 • Scenariusz i rysunki: Michel Plessix
 • Tłumaczenie: Ernest Kacperski
 • Wydawca: Egmont
 • Data polskiego wydania: 09.02.2022 r.
 • Wydawca oryginału: Delcourt
 • Objętość: 32 stron
 • Format: 220 x 290 mm
 • Druk: kolor
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • ISBN: 978-83-281-5039-3
 • Cena okładkowa: 34,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus