„Podziemie łączy” - publikacja o ruchu oporu w Polsce i na Litwie

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 04-01-2022 21:10 ()


Pod koniec 2021 roku ukazał się album pt. „Podziemie łączy / Pogrindis jungia”. Wydawcą jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” (https://pol.org.pl/). Organizacja powołana została w 1992 r., a jej głównym celem jest niesienie pomocy i wspieranie Polaków mieszkających w krajach byłego Związku Socjalistycznych Republik Radziecki i byłego bloku komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej.

„Podziemie łączy” to wydawnictwo przybliżające historię podziemia polskiego i litewskiego oraz ich współpracę. „Dziś dzieje litewskich partyzantów zajmują ważne miejsce w podręcznikach historii na Litwie i są częścią świadomości historycznej pokolenia Litwinów, podobnie jak historia >> Żołnierzy Niezłomnych<< w Polsce”- czytamy we wstępie. Album został wydany równocześnie w dwóch językach, rzecz jasna: polskim i litewskim. Autorami publikacji są: historycy Ilona Lewandowska i dr Tomasz Bożerocki, a za ilustracje odpowiada krakowski rysownik Tomasz Bereźnicki, autor m.in. komiksu „Ocaleni”.

Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży, jednak osoby zainteresowane jej otrzymaniem mogą skontaktować się z wydawcą – Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” pod adresem podanym w albumie: ul. Jazdów 10A, 00-467 Warszawa; e-mail: biuro@pol.org.pl.

Galeria


comments powered by Disqus