„Wojtek i Rudy” tom 3: „Wciąż rozrabiają” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 21-10-2021 00:10 ()


Konkurs im. Janusza Christy nieustannie wzbogaca nasze komiksowe podwórko o kolejne świetne serie adresowane do młodych czytelników. Przygody Wojtka i Rudego stworzone przez Piotra Hołoda i nagrodzone w drugiej edycji konkursu są jednym z takich dzieł. Autor konsekwentnie trzyma się dotychczasowej formuły i w trzecim tomie znów proponuje jedno- lub dwuplanszowe zabawne historyjki.
 
Od samego początku możemy podziwiać niezwykłą wyobraźnię i szkolne perypetie dwóch przyjaciół. Wojtek i Rudy wciąż rozrabiają i cały czas popisują się swoją wyjątkową pomysłowością. Już pierwsza historia pokazuje, z czym będziemy mieć do czynienia – nawet zwykłe wrzucenie musującej tabletki do szklanki z wodą jest dla bohaterów okazją do snucia mrocznej opowieści o wyprawie w nieznane głębiny. Dzięki sile swojej wyobraźni Wojtek i Rudy przeżywają przygody w Chinach, na Dzikim Zachodzie oraz w kosmosie. Mogą stać się, kimkolwiek zechcą. Odwiedzają również światy wykreowane na kartach literatury – walczą jako muszkieterowie, rycerze Jedi, a nawet wkraczają do świata Robin Hooda i Sherlocka Holmesa. Za każdym razem popisują się niesamowitą inwencją i oryginalnym poczuciem humoru. I nawet jeśli ich przebiegłe plany okażą się niezbyt skuteczne (jak na przykład podczas lekcji), to i tak zabawa jest przednia. Na osobny komentarz zasługuje jednoplanszówka zamykająca komiks, w której autor bawi się komiksową konwencją. Rozmowa bohaterów komiksu z twórcą, który właśnie ich rysuje, nie jest może niczym specjalnie oryginalnym, ale w takim komiksie na pewno stanowi coś wyjątkowego. Podobać może się również graficzna warstwa komiksu. Piotr Hołod konsekwentnie stosuje stylistykę przypominająca frankofońskie komiksy dla dzieci. Cartoonowa kreska, zróżnicowane kadrowanie i żywa kolorystyka to elementy, które na pewno przykują uwagę młodego czytelnika. Warto również zwrócić uwagę na efektowną okładkę, na której autor zamieścił wiele elementów z poszczególnych historyjek.
 
Kolejny album z przygodami Wojtka i Rudego potwierdza talent i pomysłowość autora. Humor sytuacyjny, zabawne dialogi, śmieszne pomysły i błyskotliwe puenty dają mnóstwo radości podczas lektury. Bohaterowie obdarzeni wyjątkową wyobraźnią mogą natomiast stać się dla młodego czytelnika wzorem do naśladowania. Szczególnie że w obecnych czasach wyobraźnia dzieci jest raczej nieco przytępiana przez kulturę popularną. Wojtek i Rudy udowadniają, że zamiast ulegać presji mediów społecznościowych, można doskonale bawić się, wykorzystując wyłącznie własną pomysłowość. Dzięki formule opowieści komiks można sobie dawkować sobie małymi porcjami, co jest szczególnie wartościowe, jeśli np. chcemy czytać swoim pociechom po kilka stron przed snem.

 

Tytuł:Wojtek i Rudy” tom 3: „Wciąż rozrabiają”

  • Scenariusz: Piotr Hołod
  • Rysunki: Piotr Hołod
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 29.09.2021 r.
  • Objętość: 48 stron
  • Format: A4
  • Oprawa: mięka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolorowy
  • Cena: 24,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus