„Malutki Lisek i Wielki Dzik” tom 7: „Porządki” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 14-10-2021 23:48 ()


O kolejnym albumie Bereniki Kołomyckiej trudno powiedzieć coś nowego. Podobnie jak poprzednie odsłony serii, najnowszy tom „Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika” po prostu zachwyca – zarówno warstwą wizualną, jak i fabularną. Prosta, piękna, prawdziwa historia bez wątpienia dostarczy mnóstwo radości dzieciom oraz ich rodzicom podczas wspólnego czytania.

Wszystko zaczyna się od wielkiej powodzi, która solidnie dała się we znaki mieszkańcom dolinki. Woda odcięła jedne zwierzęta od drugich i teraz każdy sam musi zadbać o siebie. Sam? Nie do końca! Na szczęście w pogotowiu są przecież Lisek i Dzik. Dzieli bohaterowie starają się pomóc innym zwierzątkom, jak tylko mogą. A to uratują tonącego żuczka, a to pogodzą skłócone susły. Nie zawahają się również pomóc borsukowi. Przy okazji oczywiście prowadzą interesujące rozmowy o tym, co jest naprawdę w życiu ważne. A wszystko to znów możemy podziwiać w przepięknej akwarelowej oprawie.

Siódmy tom serii Bereniki Kołomyckiej nie zawodzi oczekiwań fanów. Autorka swoim zwyczajem snuje prostą, lecz dającą do myślenia opowieść. Można ją oczywiście czytać jako zwykłą i pozbawioną drugiego dna historyjkę dla najmłodszych, ale można również doszukiwać się w niej dyskretnej metaforyki i intrygującego przesłania. W końcu, gdy widzimy, jak woda zalała dolinkę i sprawiła, że zwierzątka została odcięte od siebie, to trudno tego nie skojarzyć ze zdarzeniami z naszej współczesności. W końcu i w naszym świecie stało się coś, co sprawiło, że ludzie przez długi czas pozostawali w izolacji. Doświadczenie samotności i strach to uczucia, które towarzyszyły zapewne wielu osobom w ostatnich miesiącach. Pandemia i izolacja narobiły w naszym życiu sporo bałaganu. Pozostaje jednak mieć nadzieję, że już niebawem będziemy mogli zabrać się za robienie porządków i wreszcie wszystko wróci do normy. Boleśnie doświadczone przez powódź leśne zwierzątka przedstawione w komiksie zawsze mogą liczyć na Liska i Dzika. My pewnie będziemy musieli poradzić sobie sami.

 

Tytuł: „Malutki Lisek i Wielki Dzik” tom 7: „Porządki”

  • Autorka: Berenika Kołomycka
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 2021
  • Objętość: 48 stron
  • Format: A4
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolorowy
  • Cena okładkowa: 24,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus