Szlachcic bez procesu jak ryba bez wody - Jacek Komuda o największych zabijakach Rzeczypospolitej

Autor: Fabryka Słów Redaktor: Motyl

Dodane: 10-10-2021 15:57 ()


Już 29 października na rynek trafi nowe, uzupełnione i znacznie rozszerzone wydanie książki Jacka Komudy „Warchoły, złoczyńcy i pijanice”.

Jest to zbiór felietonów o najbarwniejszych (choć nie zawsze najbardziej znanych!) osobowościach Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Opowieści te, napisane barwnie i ze swadą, dalekie są jednak od bałwochwalczej idealizacji. Warto też dodać, że wszystkie przytoczone przez autora fakty znajdują swe źródła w pamiętnikach, aktach sądowych i listach. Jednym słowem: jest to Historia opowiedziana w sposób, od którego trudno się oderwać!

Wyobraź sobie świat, gdzie bohaterowie nie piją wody. Gdzie częściej jest sie właścicielem jednego ucha niż jednego domu. Kraj w wino i miód opływający, tłusty i bogaty. Piękny i jednocześnie niebezpieczny. Podzielony na wiele domen i udzielnych księstewek; z głębokimi lochami i wysokimi kurhanami. Rządzi tu królewska para - Siła i Spryt, a za nimi kroczą: Zasadzka, Zdrada, Walka i Zajazd. To nie fantastyka, choć może tak brzmi. To kresy XVII-wiecznej Polski. I wolnoć, Tomku, w swoim domku.

Powrót do barwnych czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej, bez literackiej fikcji, a najprawdziwszym opisem najsłynniejszych postaci panów, wyznających ideę wolności i wyższości szlachty polskiej. W tej książce dostaniecie fakty potwierdzone w źródłach historycznych — pamiętnikach, zapisach sądowych, kronikach, listach itp.


comments powered by Disqus