Depozyt Grzegorza Rosińskiego w „EC1 Łódź – Miasto Kultury”

Autor: MFKIG Redaktor: Raven

Dodane: 02-10-2021 14:40 ()


W pierwszy dzień 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi - 2 października 2021 r. - Grzegorz Rosiński osobiście poinformował, że własną kolekcję swoich prac zdeponuje w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w Łodzi.

Komiksy Grzegorza Rosińskiego publikowane są w kilkudziesięciu krajach, w tym – oczywiście – także w Polsce, gdzie od lat jest najpopularniejszym polskim twórcą komiksowym.

W skład kolekcji wchodzą oryginalne ilustracje, okładki książek oraz okładki wydań albumowych, a także plansze komiksowe, które prezentują wszystkie etapy tak różnorodnej twórczości. Pod koniec lat 60. XX w. skupił się na tworzeniu komiksów, m. in. z serii „Legendarna historia Polski”, „Kapitan Żbik” i „Pilot śmigłowca”.  W roku 1976 rozpoczął współpracę z wydawcami belgijskimi, tworząc rysunki do Thorgala (scen. Jean van Hamme). W 1982 r. osiedlił się na stałe w Belgii, by ostatecznie zamieszkać w Szwajcarii.

Poza Thorgalem, który ostatecznie doczekał się trzech serii pobocznych, Grzegorz Rosiński tworzył rysunki do takich popularnych serii, jak: Yans (scen. Andrè-Paul Duchâteau), Skarga Utraconych Ziem (scen. Jean Dufaux) oraz albumów Szninkiel (scen. Jean Van Hamme), Zemsta hrabiego Skarbka (scen. Yves Sente) i Western (scen. Jean Van Hamme).

Co ważne w 2007 r. na wniosek łódzkiego Stowarzyszenia Twórców „Contur” na 18. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi Grzegorz Rosiński został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Po raz pierwszy medal był wyręczony poza gmachem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wtedy też na festiwalu została pokazana pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja dorobku Rosińskiego.

Rysownik Thorgala ściśle współpracuje z powstającym w Łodzi Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, do którego w 2019 r. przy udziale funduszy MKiDN zostały zakupione oryginalne plansze Rosińskiego. Teraz przekaże w depozyt CKNI swoje oryginalne prace ze zbiorów własnych i rodzinnych. Gest ten ma na celu zabezpieczenie i oczywiście udostępnienie publiczności blisko 5000 grafik, obrazów, ilustracji i oczywiście komiksów stworzonych przez Grzegorza Rosińskiego, wiązać się będzie z otwarciem Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej na początku 2023 r. Przygotowywana już monograficzna wystawa nie będzie miała precedensu w kraju i zagranicą. W ten sposób uhonorowany zostanie twórca, który związany jest z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu w Łodzi od 1996 r., pojawiając się na niemal każdej jego edycji.

 


comments powered by Disqus