Tomasza Lipko „Cisza” - recenzja

Autor: Damian Podoba Redaktor: Motyl

Dodane: 12-09-2021 13:11 ()


Nie ma wielu książek fantastycznych, które mogłyby być przestrogą dla ludzkości. Tym bardziej cenny jest tekst Tomasza Lipko zatytułowany „Cisza”. Już sam tytuł jest wymowny, chociaż pełnego kontekstu nabiera dopiero w trakcie lektury. Do której już na starcie gorąco zachęcam.
 
18 kwietnia 2025 roku o 15.37 zatrzymał się świat, jaki znamy. Cała sieć internetowa padła. Przetrwali ci, którzy zrozumieli, że na horyzoncie jest nowa rzeczywistość, zupełnie offline. Dwójka bohaterów staje przed wielką szansą, by coś zmienić. Tylko czy sztuczna inteligencja, która teraz steruje praktycznie wszystkim, przeoczy ich działania? Tego nie dowiemy się praktycznie do ostatnich stron powieści. Igor Hanys i Yaara Alex stanowią dość archetypiczny duet bohaterów nowej ery, który został znakomicie wykreowany na kartach „Ciszy”.
 
Tomasz Lipko w trzydziestu dziewięciu rozdziałach swojej książki nakreślił bardzo niepokojącą wizję świata nie tak odległego jak mogłoby się nam wydawać. Co ważne z punktu widzenia czytelnika, zrobił to zaskakująco lekko i poczytnie. Jest to zdecydowanie bardzo ważna rzecz, żeby nie zmuszać czytających do intelektualnych wygibasów w czasie lektury książki. Szczególnie takiej, gdzie można by się spodziewać technicznego bełkotu. Fabuła jest znakomicie poprowadzona, a finał niespodziewany i zaskakujący. Więcej nie napiszę ani słowa, żeby nie psuć ani chwili radości z czytania tej historii.
Jak już wspomniałem, „Cisza” jest naprawdę niepokojącą wizją. Żyjemy w czasach, kiedy miliarderzy zaczynają realne prace nad sztuczną inteligencją. Nie wiem, czy nie przydałoby się przetłumaczenie tej powieści na inne języki, ot tak, żeby było jakieś ostrzeżenie.
 
Książkę tę mogę polecić z czystym sumieniem praktycznie każdemu. Jasne, że jest tu sporo fantastyki i nie wszystkim przypadnie to do gustu, jednak i tym potencjalnym czytelnikom mówię: warto spróbować. Dobra akcja, ciekawe postaci i niebanalna intryga. Często książki nie mają żadnej z tych składowych, a co dopiero wszystkich razem.
 

Tytuł: Cisza

  • Autor: Tomasz Lipko 
  • Wydawnictwo: Znak
  • Format: 140x205 mm
  • Liczba stron: 416
  • Oprawa: miękka
  • ISBN-13: 9788324079636
  • Data wydania: 01.09.2021 r.
  • Cena: 44,99 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Znak za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus