Grób czarownicy na Opolszczyźnie

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 22-08-2021 22:05 ()


We wsi Pokrzywna niedaleko Głuchołaz w województwie opolskim znajduje się ciekawe miejsce. Przy samej granicy z Czechami, na wysokości ok. 508 m n.p.m. można znaleźć tzw. Grób czarownicy. Jest to biały kwarcowy kamień. Koło roku 2020 przy wspomnianym kamieniu został ustawiony drugi.

Skąd się wziął biały kamień? Jak głosi legenda w miejscowości Jarnołtówek w chatce przy lesie mieszkała kobieta nazywana Speil, która była posądzana o czary. Unikała kontaktów z ludźmi, a w lesie zbierała: owoce, grzyby i zioła. Stąd wśród innych osób wyrobiło się zdanie, że owa kobieta zajmuje się magią. Podobno była także znachorką. W tamtych czasach czary były na tyle poważnym wykroczeniem, że groziła za nie nawet śmierć. Stało się jednak tak, że kobieta nie wytrzymała presji i popełniła samobójstwo. Powiesiła się na drzewie znajdującym się na Przełęczy pod Zamkową Górą. Było to jednak o tyle skomplikowane, że drzewo znajdowało się na granicy trzech miejscowości. Kobieta mieszkała w Jarnołtówku, jej ciało wisiało nad ziemią należącą do Janova a korzenie drzewa znajdowały się w ziemi przynależnej do Pokrzywnej. Zwłoki znalazł myśliwy i to on ostatecznie niedaleko tego miejsca pochował domniemaną czarownicę, ponieważ mieszkańcy żadnej z powyższych miejscowości nie chcieli zająć się zmarłą. Grób można rozpoznać po wspomnianym wcześniej kamieniu, który położono na ziemi.

Dziś, żeby go odnaleźć, należy w miejscowości Pokrzywna kierować się w stronę Zamkowej Góry szlakiem czerwonym, a przy rozdrożu skręcić w niebieski.


comments powered by Disqus