Nowości wydawnictwa ST "Zenit" i magazynu "Projektor"

Autor: Projektor Magazyn Kulturalny Redaktor: Motyl

Dodane: 10-08-2021 23:15 ()


Oficjalna premiera książki Na dworze Goździkowego Króla. Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914 odbędzie się 4-5 września w Krakowie, podczas otwarcia Muzeum Komiksu. Poniżej prezentujemy zapowiedź i materiały promujące publikację. 

„Na dworze Goździkowego Króla” z podtytułem „Polskie formy komiksowe w kontekście europejskim od XV wieku do roku 1914. Historia popularna” to monografia narracji obrazkowych – od schyłku średniowiecznego rękopiśmiennictwa i powstania pierwszych ksiąg drukowanych w Polsce (przede wszystkim w Krakowie i Gdańsku), aż do wybuchu I wojny światowej – ukazanych na tle najciekawszych zjawisk w dziedzinie rysunku, karykatury, książki ilustrowanej, komiksu i prasy w Europie – angielskich, niderlandzkich i włoskich plansz moralizatorsko-politycznych w epoce manieryzmu, brytyjskiej karykatury epoki georgiańskiej, prasy francuskiej, angielskiej i niemieckiej połowy XIX wieku, wreszcie wielkich nazwisk artystów, którzy wywarli ogromny wpływ na sztukę polskiego komiksu – Rodolphe’a Töpffera, Wilhelma Buscha, Jamesa Gillraya, Thomasa Rowlandsona, braci Cruikshanków, Caran d’Ache’a i wielu, wielu innych.

To narracyjna opowieść o pisarzach, ilustratorach, drukarzach, wydawcach i finansistach, którzy poprzez historyjki rysunkowe usiłowali objaśniać świat i bawić czytelników. To również dzieje ewolucji techniki, idei oraz gatunków literackich i prasowych, którym zawsze towarzyszyło opowiadanie obrazem oraz przegląd ponad pięćdziesięciu tytułów polskiej prasy ilustrowanej.

Dane techniczne książki:

Autor: Paweł Chmielewski

Autor okładki: Jerzy Ozga

Format: 210 x 275 mm

Okładka: karton, kolor

Ilość stron: 500

Ilość ilustracji: 405

Druk (środek): kolor

Wydawca: Stowarzyszenie Twórcze "Zenit" i Magazyn Kulturalny „Projektor”

Patron główny: Muzeum Komiksu w Krakowie

Autor:

Paweł Chmielewski - absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny magazynu kulturalnego „Projektor”. Publikował m.in. w „Zeszytach Komiksowych”, „Studiach Sienkiewiczowskich”, „Biurze Literackim”, "Komiks i my", “Ha!art”, „Nowym Napisie”. Autor książek eseistycznych o literaturze i teatrze: „Słowacki w supermarkecie”, „Słowacki w supermarkecie 2.0”, „Słowacki w McDonaldzie”, trzytomowej publikacji „Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu” oraz monografii „Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w polskiej prasie XIX w.”. Ma w dorobku trzy nagrodzone dramaty i scenariusze komiksowe (m.in. „Delta 800- misja”, „12 prac Delty-800”, „Paderewski w Białym Domu”, „Pułapka Gargancjana”, „Przygody Władka”). Prowadzi wydawnictwo, redaguje antologie poetyckie i organizuje Festiwal Komiksu i Narracji Obraz(k)owych w Kielcach.  Zasiada w Radzie Programowej Muzeum Komiksu w Krakowie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria


comments powered by Disqus