„Księżycówka” tom 3: „Rue Le Jour” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 23-07-2021 23:39 ()


Nowojorski gangster Lou Pirlo na zlecenie swojego szefa, Joego Masserii, miał znaleźć Hirama Holta – zadekowanego gdzieś w górach Wirginii Zachodniej wytwórcę nielegalnego alkoholu. Szef Pirlo chciał handlować jego bimbrem. Okazało się jednak, że interesy z miejscowymi nie są łatwe. Holt nie był zainteresowany współpracą, ale jego przybrane dzieci już tak – chciały wykiwać tatkę i za jego plecami robić interesy z Pirlo. Nie trzeba dodawać, że doprowadziło to do totalnej masakry. Co więcej, okazało się, że Enos i Tempest – czyli przybrane dzieci Holta – to wilkołaki. Pirlo wdał się w namiętny romans z piękną Tempest i też stał się krwiożerczą bestią. Na scenie pojawiła się również piękna Delia, kobieta zaznajomiona z siłami nadprzyrodzonymi. W siedzibie Holta pojawili się ludzie Maserii, a później dołączyli do nich gangsterzy upiornego L’Ago. Po kolejnej rozróbie Pirlo i Delia uciekli w nieznane. Niestety pechowy gangster trafił do jakiegoś piekielnego więzienia, z którego uciekł dzięki ciążącej na nim klątwie wilkołaka i udał się do miejsca, o którym rozmawiał kiedyś z Delią.

W tym miejscu rozpoczyna się trzeci tom serii. Lou Pirlo trafił do mieszkania, w którym przebywa Delia oraz jej towarzyszki – Eva i Angelique. Kobiety zajmują się magią i Delia ma nadzieję, że pomogą zdjąć klątwę ciążącą na jej ukochanym. Nie jest to takie oczywiste, bo najwyraźniej pomiędzy kobietami są jakieś niewyrównane rachunki z przeszłości. Co więcej, wiedźmy za swoją pomoc każą sobie słono zapłacić. Pirlo, który aktualnie jest bez pieniędzy, uruchamia wszystkie swoje wdzięki i umiejętności, by zdobyć kasę. Wyrusza do nocnych lokali, gdzie zaczyna zarabiać, grając w karty. Tu poznaje upiornego Jeana-Baptiste, który okazuje się starym znajomym przyjaciółek Delii. Mężczyzna rozpoznaje w Pirlo moc, którą pragnie wykorzystać dla swoich potrzeb. W ten sposób nowojorski gangster znajduje się między młotem i kowadłem. Z jednej strony, na prośbę Delii wiedźmy próbują zdjąć z niego klątwę, z drugiej zaś czarownik voodoo stara się ją wzmocnić i wykorzystać. Sam bohater zaś miota się, nie wiedząc, którą ścieżką powinien podążyć.

Brian Azzarello tym razem skupia się na Pirlo oraz uczuciu łączącym go z Delią. Śledzimy jego poczynania i obserwujemy, jak próbuje odnaleźć się w skomplikowanej i niebezpiecznej sytuacji. Z jednej strony chciałby pozbyć się ciężaru, który męczy go od dłuższego czasu, z drugiej zaś – pod wpływem demonicznego Jeana-Baptiste – zaczyna patrzeć na klątwę jako na dar. Która z tych opcji zwycięży? Czy Pirlo ulegnie swojej krwawej naturze, czy może jednak zapanuje nad nią? Sprawa nie jest łatwa dla głównego bohatera, ale czytelnik tylko na tym korzysta. Opowieść staje się bowiem coraz bardziej wciągająca. Bohater jest coraz bardziej złożony i wielowymiarowy, a jego dylematy sprawiają, że łatwo się z nim utożsamić. W warstwie graficznej również jest interesująco. Rysunki Eduardo Risso prezentują się jak zwykle wyśmienicie. Znów możemy podziwiać pełne emocji grymasy bohaterów oraz dynamiczne sceny strzelanin. A wszystko to jak zwykle okraszone mistrzowskim operowaniem światłocieniem o dużym kontraście. Rysownik wykreował upiorną atmosferę, nadając tej opowieści odpowiedni klimat. Szkoda tylko, że tym razem w albumie nie umieszczono żadnych dodatków.

Kontynuacja opowieści Azzarelo i Risso nadal może się podobać. Tym bardziej że autorzy dbają o atrakcje – do swojej mrocznej opowieści o bimbrownikach, gangsterach i wilkołakach dołożyli jeszcze żywe trupy. Dzięki temu stworzona przez nich mieszanka horroru i mrocznej opowieści gangsterskiej powinna przypaść do gustu wszystkim miłośnikom mocnych wrażeń. Pozostaje mieć tylko nadzieją, że na kolejny tom nie będziemy czekać dwa lata.

 

Tytuł:Księżycówka” tom 3: „Rue Le Jour”

 • Scenariusz: Brian Azzarello
 • Rysunki: Eduardo Risso
 • Tłumaczenie: Marceli Szpak
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Premiera: 30 czerwca 2021 r. 
 • Liczba stron: 120
 • Format: 180x275 mm
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • ISBN: 978-83-66589-42-1
 • Wydanie pierwsze
 • Cena okładkowa: 59,00 zł

  Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus