„Deadly Class” tom 6: „To jeszcze nie koniec” - recenzja

Autor: Miłosz Koziński Redaktor: Motyl

Dodane: 27-06-2021 00:01 ()


To jeszcze nie koniec. Oj zdecydowanie nie. Losów wychowanków Akademii Zabójców Kings Dominion końca nie widać. Ale to dobrze. Dlaczego?

Bo to naprawdę dobra opowieść, która doskonale łączy hiperbrutalną historię o bezlitosnych młodocianych psychopatach walczących o szkolne stopnie z nieco tylko mniej psychicznie rozchwianymi kolegami z opowieścią o problemach typowych dla nastolatków. Z jednej strony mamy więc poważne i skomplikowane intrygi i kombinowanie jak tu, dosłownie, wbić koledze z klasy nóż w plecy, a z drugiej kłótnie o to, która kapela jest lepsza/który nurt kontrkultury bardziej się sprzedał i rozkminy o sensie życia. Jeśli myślicie, że połączenie takie jest absurdalne, to zgodzę się z wami. Jeśli uważacie, że jest głupie i bez sensu, to jesteście w błędzie. Rick Remender (scenariusz) stworzył pomimo dość absurdalnych założeń niesamowicie wewnętrznie spójną opowieść, która oba główne wątki, bezwzględnej walki o oceny i pozycję w szkole oraz obyczajowy łączy w jedną, niesamowicie satysfakcjonującą pod względem wrażeń z lektury całość. Tocząca się w świetnie dobranym tempie historia z wdziękiem i sprytnie łączy brutalne i pełne adrenaliny uczniowskie konflikty, gangsterskie porachunki i ciche, prywatne dramaty bohaterów, a żeby nie zmęczyć odbiorcy, dorzuca odrobinę strategicznie rozlokowanego czarnego humoru. To doskonale zmiksowana całość, która zaskakuje na każdym kroku, a ponieważ każdy może tu zginąć, czytelnik nigdy nie wie, czy na kolejnej stronie zaskoczy go nagły zgon ulubionej postaci, czasem żenujące, a czasem poważne rozważania nastolatków czy też szczypta humoru.

Kolejną rzeczą, którą należy niezaprzeczalnie potraktować in plus, jest to, że scenarzysta konsekwentnie rozbudowuje uniwersum Deadly Class, odsłaniając przed czytelnikiem kolejne aspekty i elementy świata, który skonstruował. Autor nieustannie wykracza poza szkolne mury Kings Dominion High, prezentując nam wgląd w przeszłość bohaterów oraz związanych z nimi grup przestępczych, a także obecne losy i konflikty najróżniejszych gangów. I przyznać trzeba, że jest to wizja tyle mroczna i brutalna, ile fascynująca i zaludniona wyjątkowymi postaciami. Remender dba o stały rozwój swoich bohaterów oraz ich adwersarzy. Jeżeli tylko postać ma w Deadly Class imię, to odbiorca ma gwarancję, że będzie to bohater niejednoznaczny i rozbudowany pod względem charakteru i swoich relacji z resztą obsady, a przynajmniej będzie to indywiduum na tyle intrygujące lub oryginalne, aby swoimi cechami przykuć uwagę czytelnika.

O oprawie wspomnę tylko, że zgodnie z tradycją serii trzyma ona wysoki poziom, oparty głównie na quasirealistycznym stylu przetykanym gdzieniegdzie humorystycznymi wyolbrzymieniami uwypuklającymi dynamizm akcji lub cechy postaci oraz charakterystycznej, na poły monochromatycznej, przynajmniej w obrębie jednej sceny, palecie barw. W ilustracjach Wesa Craiga po prostu nie ma się do czego przyczepić, więc nie będę błędów w pracy artysty szukał na siłę. Nie jest to co prawda oprawa wybitna, ale pochwalić można w niej naprawdę wiele, jak choćby wyrazistość i ekspresję szkiców oraz wyjątkowo umiejętne rozplanowanie kadrów, które pozwala bezproblemowo śledzić dynamiczną i skomplikowaną akcję.

Zdecydowanie polecam tę serię każdemu miłośnikowi mafijnych thrillerów, akcji oraz dramatów. Dlaczego? Bo to świetna i rozbudowana opowieść, w której umiejętnie przeplatają się wątki walki o władzę, zemsty, miłości, przyjaźni i lojalności. To wciągająca lektura, która, mówiąc trywialnie i wulgarnie, brutalnie trzyma czytelnika za jaja, ściskając je od czasu do czasu i niepozwalająca odetchnąć, dopóki nie dotrzemy do ostatniego kadru. Dlatego jeśli szukacie pozycji dostarczającej mocnych wrażeń, seria Deadly Class na pewno was nie zawiedzie.

 

Tytuł: Deadly Class tom 6: To jeszcze nie koniec

 • Scenariusz: Rick Remender
 • Rysunki: Wes Craig
 • Wydawca: Non Stop Comics
 • Tłumaczenie: Paweł Bulski
 • Data publikacji: 02.06.2021 r. 
 • ISBN: 978-83-8230-036-9
 • Oprawa: miękka
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • Ilość stron: 136
 • Format: 170x260
 • Cena: 44 zł

Komiks możecie kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics.

Galeria


comments powered by Disqus