Wydawnictwo Kurc na Komiksowej Warszawie

Autor: Kurc Redaktor: Motyl

Dodane: 10-06-2021 18:37 ()


W czerwcu oprócz pierwszego tomu Fortuny Winczlavów nakładem wydawnictwa Kurc ukaże się Ars gratia artis. Premiera albumu i spotkanie z autorem podczas Komiksowej Warszawy.

Tytuł: Ars gratia artis. Malarstwo z dymkiem

  • Scenariusz i rysunki: Grzegorz Weigt
  • ISBN 978-83-961592-2-9
  • oprawa: miękka
  • liczba stron: 108
  • format: 165 x 235 mm
  • cena okładkowa: 59,90 zł
  • data premiery: 21 czerwiec

"Gdzie biegną te konie z obrazu?" - pytał Janusz Christa po wizycie w muzeum.  Grzegorz Weigt inspirując się obrazami podejmuje wyzwanie i opowiada wcześniejsze lub następne losy postaci uwiecznionych przez malarzy. Dodaje nowy kontekst do blisko trzydziestu dzieł ponad dwudziestu artystów, od XIV stulecia po wiek XX. Uważne oko zauważy również liczne inspiracje i trawestacje na drugim i dalszym planie.

"Ars gratia artis" to hołd oddany malarstwu, artystom i pięknie zawartym w najtrwalszym owocu ludzkiej aktywności. Bo przecież sztuka jest wieczna.

 

Grzegorz Weigt odsłania, co kryją obrazy pod wierzchnią warstwą, korzystając z rentgena wyobraźni, a siłę jego promieniowania wzmacnia temperamentem twórczym i zamiłowaniem do sztuki.

Marta Motyl

 

Grzegorz Weigt (ur. 1968) debiutował pod koniec lat 80. w lokalnej prasie zamieszczając komiksy i rysunki satyryczne. Następnie współpracował z magazynem komiksów „AQQ” i fanzinem „Balionas” (Litwa). W 1995 roku wydał autorski zin „Spotkanie z komiksem”. Publikował w licznych antologiach komiksowych, między innymi: Narysuj mi prawa człowieka (1996), Powstanie 44 w komiksie. Po powstaniu (2012), Pandemia (2020). Autor dwóch albumów komiksowych Ziemia Prudnicka narysowana. Pogranicze polsko-czeskie w komiksie (2012) oraz Królestwo Pradziada (2016).

W 1994 roku otrzymał dwa wyróżnienia w kategorii komiks inspirowany literaturą (festiwal „Transfuzje” w Krakowie). Inne najważniejsze nagrody to III miejsce za komiks Klon na festiwalu Fumetto – International Comix-Festival (Lucerna 2015) oraz wyróżnienie (komiks Ona i morze) na International Comics Festival Salon Stripa (Belgrad 2015).

Od 2016 roku publikuje komiksy (cykl adaptacji tekstów siostry Dolores), recenzje i teksty publicystyczne w magazynie „Komiks i My”. Do jego ulubionych autorów należą: Grzegorz Rosiński, Janusz Christa, Daniel Torres i Philippe Druillet.

Mieszka w Prudniku, wydawca i redaktor lokalnej prasy („Tygodnik Prudnicki”), książek i przewodników. Autor tekstów, zdjęć i rysunków.


comments powered by Disqus