Henry H. Neff „Gobelin” tom 4: „Przetrwanie” - recenzja

Autor: Żaneta Krawczugo Redaktor: Motyl

Dodane: 29-05-2021 17:23 ()


Henry H. Neff, jak mało kto, umiejętnie łączy w swojej serii „Gobelin” wątki fantasy, science fiction, mitologii oraz powieści przygodowej. Ta fantastyczna seria dla młodzieży sprawdzi się również dla starszych czytelników, gdyż jej bohaterowie dojrzewają i dorastają wraz z rozwojem historii i kolejnymi tomami. Obecnie jestem po lekturze tomu czwartego, ale wiem, że za granicą ukazał się tom piąty. W Polsce dostępne są jedynie cztery tomy, ale to nic nie szkodzi. Bez względu na wszystko warto rozpocząć swoją przygodę z Maxem, Akademią Rowan, światem opanowanym przez mroczne Demony, wypełnionym magią i tajemniczymi istotami.

„Przetrwanie”, czyli czwarty tom cyklu, opowiada o przygotowaniach do wielkiej wojny, która zbliża się nieubłaganie. Moc Astarotha osłabła, niegdyś podległe mu demony zaczęły walczyć między sobą, jednak to wcale nie wróży nic dobrego dla garstki ocalałych ludzi. Rowan po raz kolejny staje przed ogromnym zagrożeniem, jednak teraz jego obrońcy spróbują być przygotowani na atak. Dodatkowo na głowę Maxa zwalają się kolejne problemy…

Niewątpliwie jest to bardzo ważna część historii, jednak wyraźnie da się wyczuć, że ma ona nieco inny klimat niż choćby poprzednia część. Dzieje się tu wiele wydarzeń ważnych dla dalszego rozwoju akcji, jednak autor głównie skupił się na prezentacji przygotowań do wielkiej bitwy, której widmo wyraźnie czuć podczas lektury. Max gra tutaj oczywiście pierwsze skrzypce, ale trudno jest nie zauważyć, że wreszcie także David dostał więcej czasu „antenowego”, możemy więc zbliżyć się bardziej do tego bohatera, poznać jego motywację oraz sposób myślenia, a to również wnosi pewien powiew świeżości do całego cyklu.

Bez wątpienia „Przetrwanie” to książka, której nie można pominąć, gdyż tworzy doskonałe podwaliny dla finału całej opowieści. Autor wreszcie dostarcza czytelnikom odpowiedzi na pytania, które zrodziły się z lektury trzech poprzednich części. Fabuła jest zaskakująca, choć akcja rozwija się stopniowo. Apetyt na finałowy tom został rozbudzony, pozostaje więc czekać i mieć nadzieję, że autorowi uda się utrzymać dotychczasowy poziom.

 

Tytuł:  Gobelin tom 4: Przetrwanie

  • Autor: Henry H. Neff
  • Tłumaczenie: Katarzyna Rosłan
  • Wydawnictwo: Mamania
  • Data wydania: 8 lipca 2020 r. 
  • ISBN: 9788366577213
  • Oprawa: oprawa miękka
  • Wymiary: 145x205
  • Liczba stron: 482
  • Cena: 39,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Mamania za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus