Oscary 2021 rozdane!

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 26-04-2021 02:10 ()


Po raz 93. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje wyróżnienia – Oscary. W tym roku z uwagi na pandemię gala nie odbyła się w swoim zwyczajowym terminie, czyli pod koniec lutego. W tym roku nie było zdecydowanego lidera w ilości zdobytych nagród. Trzy statuetki zgarnął Nomadland, a po dwie Ojciec, Mank, Sound of MusicJudas and the Black Messiah, Co w duszy gra i Ma Rainey: Matka bluesa.

Na początek Regina King zapowiada nominowanych w kategoriach najlepszy scenariusz adaptowany i oryginalny. Pierwsza statuetka trafia na ręce twórczyni Obiecującej. Młodej. Kobiety.Emerald Fennell. Z kolei Oscara za scenariusz oryginalny otrzymuje twórca filmu Ojciec, Florian Zeller. 

Kolejną kategorię zapowiada Laura Dern. Nagrodę w kategorii najlepszy film międzynarodowy otrzymuje Thomas Vinterberg za duński Na rauszu. Laura Dern zapowiada kolejną kategorię. Przedstawia nominowanych w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Oscar wędruje do Daniela Kaluuyi za rolę w obrazie Judas and the Black Messiah.

Na scenie pojawia się Don "War Machine" Cheadle. Przedstawia nominowanych w kategorii charakteryzacja i kostiumy. Statuetkę za charakteryzację, a także kostiumy otrzymują twórcy filmu Ma Rainey: Matka bluesa. Oscar za kostiumy powędrował do blisko 90-letniej Ann Roth, która już miała jedną nagrodę na swoim koncie, za Angielskiego pacjenta w 1997 roku. 

Oscar specjalny - nagroda za działalność humanitarną im. Jeana Hersholta - w tym roku został przyznany fundacji Motion Picture & Television Fund.

Prosto z Seulu Bong Joon Ho przedstawia nominowanych najlepszych reżyserów. Oscar trafia w ręce Chloe Zhao za Nomadland.

Riz Ahmed zapowiada nominowanych w kategorii najlepszy dźwięk. Zaskoczenia nie ma, statuetka wędruje do twórców obrazu Sound of Metal. Kolejną nagrodę aktor przyzna w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski. Zwycięzcą został obraz Two Distant Strangers.

Reese Whiterspoon przedstawia nominowanych w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. A nagroda trafia do rąk twórców Jakby coś, kocham was. Przyszedł czas na najlepszy film animowany. Zwyciężą Co w duszy gra.

Najlepszym Krótkometrażowym Filmem Dokumentalnym zostało Colette. Najlepszym Pełnometrażowym Filmem Dokumentalnym został My Octopus Teacher.

Czas na efekty specjalne. Nagroda wędruje do twórców filmu Tenet. Brad Pitt wręczy statuetkę dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej. Oscara otrzymuje Youn Yuh-jung za rolę w Minari.

Na scenie pojawia się Halle Berry, która wręczy dwie statuetki. Mank z pierwszym Oscarem za najlepszą scenografię. I kolejny Oscar dla Manka. Tym razem za najlepsze zdjęcia. 

Kolejnym prezenterem jest Harrison Ford, który wręczy nagrodę za najlepszy montaż. Kolejną statuetkę otrzymują twórcy Sound of Metal. Tyler Perry odbiera z rąk Violi Davis kolejną nagrodę specjalną. 

Na scenie pojawia się Zendaya, która wręczy statuetkę za najlepszą muzykę. Oscara odbierają twórcy Co w duszy gra. Natomiast najlepszą piosenką został utwór Fight For You z filmu Judas and the Black Messiah.

Chwila wspomnieć, Angela Bassett mówi o tych, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku. Prezentacja In Memoriam przypomina nam, jak wielu twórców, aktorów, scenarzystów i ludzi kina zmarło od poprzedniej edycji Oscarów. 

Rita Moreno prezentuje kandydatów do tytułu najlepszego filmu. Statuetkę zgarnia Nomadland.

Renee Zellweger wręczy nagrodę dla najlepszej aktorki. Bez zaskoczenia, trzeciego Oscara w karierze w kategorii najlepszej aktorki otrzymuje Frances McDormand za występ w Nomadland.

Ostatnią nagrodę oscarowej nocy wręczy Joaquin Phoenix. Najlepszym aktorem został Anthony Hopkins za kreację w filmie Ojciec. To drugi Oscar w karierze walijskiego aktora, niemal trzydzieści lat temu został wyróżniony za rolę Hannibala Lectera w Milczeniu owiec. 

 

 LISTA NAGRODZONYCH:

Najlepszy Film

 • Nomadland

Najlepszy Reżyser

 • Chloe Zhao - Nomadland

Najlepszy Scenariusz Oryginalny

Najlepszy Scenariusz Adaptowany

 • Ojciec

Najlepszy Aktor

 • Anthony Hopkins - Ojciec

Najlepsza Aktorka

 • Frances McDormand - Nomadland

Najlepszy Aktor Drugoplanowy

 • Daniel Kaluuya - Judas and the Black Messiah

Najlepsza Aktorka Drugoplanowa

 • Youn Yuh-jung - Minari

Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz

 • Mank

Najlepsze Zdjęcia

 • Erik Messerschmidt - Mank

Najlepszy Montaż

 • Sound of Metal

Najlepsze Efekty Specjalne

 • Tenet

Najlepszy Dźwięk

 • Sound of Metal

Najlepsza Muzyka

Najlepsza Piosenka

 • Fight For You - Judas and the Black Messiah

Najlepsze Kostiumy

 • Ma Rainey: Matka bluesa

Najlepsza Charakteryzacja

 • Ma Rainey: Matka bluesa

Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany

Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany

 • Jakby coś, kocham was
Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny
 • My Octopus Teacher

Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny

 • Colette

Najlepszy Film Międzynarodowy

 • Na rauszu

Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski

 • Two Distant Strangers

comments powered by Disqus