Henry H. Neff „Gobelin” tom 3: „Demon i kuźnia” - recenzja

Autor: Żaneta Krawczugo Redaktor: Motyl

Dodane: 17-04-2021 19:01 ()


Zakończenie drugiego tomu młodzieżowej serii „Gobelin” było szokujące i zaskakujące. Nie każdy autor jest na tyle odważny, by pozwolić swoim bohaterom ponieść klęskę, a jednak „Drugie oblężenie” przyniosło ze sobą gorycz przegranej i niepokój o dalsze losy literackiego świata. Lektura trzeciego tomu serii wyraźnie wskazuje na to, że Henry H. Neff nie zamierza wcale oszczędzać wykreowanych przez siebie postaci. Ukazuje również, że każda kolejna księga cyklu będzie dojrzalsza, bardziej mroczna i brutalna oraz przepełniona emocjami – tak właśnie było do tej pory i trzecia część potwierdza tę teorię.

Astaroth zatriumfował. Księga została utracona, a Akademia Rowan będzie musiała oswoić się z nowym ładem, który zapanował. Jednak Max Daniels ma w sercu bunt, a jego natura nie pozwala mu pogodzić się z porażką. Bohater wraz z Davidem i kilkoma innymi postaciami wyrusza w podróż, podczas której po raz kolejny doświadczy wielu nauk, cierpienia oraz dojrzeje. Czy uda mu się odmienić los świata? Czy stanie się takim bohaterem, jakiego potrzebuje ludzkość?

Trzeci tom serii, czyli „Demon i kuźnia” to lektura wyraźnie bardziej dojrzała, zawierająca więcej rozbudowanych wątków i chyba poniekąd napisana lepiej niż poprzednie części – choć różnice są subtelne i być może nie każdy się ze mną zgodzi. Na uwagę zasługuje rozbudowanie świata. Bohaterowie udają się w podróż, która czytelnikom pozwoli na zrozumienie zmian, jakie nastąpiły po ostatniej przegranej bitwie oraz ukarze rozkład sił, jaki nastąpił. Autor jeszcze bardziej postawił na rozwój postaci i pozwolił im na rozwinięcie skrzydeł – na rzecz tego akcja nieco zwolniła, ale moim zdaniem po szeregu wrażeń i zdarzeń zaserwowanych nam w tomie drugim, to dość ciekawa i satysfakcjonująca odmiana. Wyraźnie czuć też, że książka dzieli się na dwie części i myślę, że wszyscy, którzy po nią sięgną, to zauważą.

Zakończenie jest zaskakujące i daje kilka możliwości dalszego rozwoju akcji, a przed nami jeszcze dwa tomy, więc dziać się może naprawdę sporo. Emocje na finiszu sięgają zenitu, a ostatnie słowa zapisane na kartach tego tomu smakują słodyczą nadziei i mocą siły. Jeśli polubiliście dwie poprzednie książki cyklu, ta na pewno nie sprawi Wam zawodu.

 

Tytuł:  Gobelin tom 3: Demon i kuźnia

  • Autor: Henry H. Neff
  • Tłumaczenie: Katarzyna Rosłan
  • Wydawnictwo: Mamania
  • Data wydania: 16 października 2019 r. 
  • ISBN: 9788366329249
  • Oprawa: oprawa miękka
  • Wymiary: 145x205
  • Liczba stron: 560
  • Cena: 39,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Mamania za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus