„Tamten świat” - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 08-03-2021 06:49 ()


„Efekt motyla”, „The Ring”, mangi… w komiksie Marcina Cieśli znaleźć można różne nawiązania i inspiracje. Czy jednak jako całość pomysł na historię sprawdza się dobrze? Sprawdźmy, co ma nam do zaprezentowania autor w wydanej niedawno przez Novae Res publikacji zatytułowanej „Tamten świat”.

„Pewnego wieczoru Taya, uczennica szkoły średniej, spotyka na ulicy małą dziewczynkę. Tajemnicza nieznajoma zadaje tylko jedno pytanie: „Taya, czy pamiętasz, jak odeszłam?”, po czym natychmiast znika. Pojawia się następnego dnia pod domem nastolatki, która tym razem postanawia nie tracić jej z oczu” – tyle z opisu wydawcy, gdyż reszta jest już delikatnym spoilerem, którego lepiej uniknąć. Już jednak z tej krótkiej zajawki można wywnioskować, że będziemy mieli do czynienia z komiksem pełnym tajemnic i zagadek. I de facto tak jest i to tak naprawdę najmocniejsza strona tej publikacji. Mamy tutaj bowiem do czynienia z historią, która wprowadza atmosferę tajemniczości, nierozwiązanych zagadek, w końcu ważnych pytań. Cieśla od samego początku sprawia, że czytelnik angażuje się w snutą opowieść, a co ważniejsze jego zainteresowanie utrzymuje się aż do końca. Udało mu się stworzyć historię, która intryguje zagadką, kryjącą się za głównym wątkiem fabularnym. I nieprzypadkowo na wstępie wskazałem dwie filmowe produkcje, gdyż uważny czytelnik odnajdzie w tym komiksie nawiązania do nich. Efektem pracy autora, jest produkcja, która wciąga, a zarazem jest bardzo wyrazista i dość poważna w swojej wymowie. Pytanie o śmierć, odpowiedzialność za nią, przedstawione wybory moralne czy też o to ile tak naprawdę znaczymy i jak długo pamięć o nas przetrwa. Stawianych pytań jest sporo, a odpowiedzi można poszukać we własnym zakresie. Cieśla zachęca nas do tego napisanym bardzo dobrym scenariuszem. Jednocześnie też warto pamiętać, że w komiksie nie brakuje akcji czy dramaturgii, przez co aktywnie w tej historii uczestniczymy. Tym samym Cieśli udało się połączyć dwa elementy, tj. ciekawy na płaszczyźnie przygody scenariusz z wyraźnie wybrzmiewającym przesłaniem co nie jest sprawą łatwą, należy więc ją tym bardziej docenić.

A jak jest w warstwie rysunkowej? Cóż, graficznie jest to tytuł specyficzny. Już rzut oka na rysunki autora wystarczy, aby przekonać się, że Cieśla mocno inspiruje się japońską szkołą komiksu, że tworzy w stylistyce mangowej. I to niesie określone konsekwencje, tzn. nie każdemu taka stylistyka przypadnie do gustu. Sam też nie jest przesadnym zwolennikiem tworzenia „mang” przez autorów spoza Japonii. W tym wypadku niekoniecznie to będzie jednak największym zagrożeniem i wyzwaniem dla czytelnika. To może tkwić w nieco innym miejscu. Kreska autora przywodzi na myśl komiksy dla młodzieży, jest dość prosta, minimalistyczna, a postaci są stylizowane na nastolatków, co może nieco od tego komiksu odrzucać szukających innych wrażeń. Mówiąc - a raczej pisząc - wprost dla starszego odbiorcy może się ona wydać nieco za dziecinna. Niestety, gdyż warstwa fabularna gwarantuje ciekawą opowieść również dla tych starszych. Faktem jednak jest też to, że Cieśla zręcznie porusza się po mangowym poletku, tworząc komiks zgodny z jego zasadami, więc do samej stylistyki i zgodności jej wykorzystania z panującymi „zasadami” ciężko się przyczepić. Kwestią osobistych preferencji jest tylko, czy ta przypadnie wam do gustu, czy też nie.

Jednakże jeśli fanami takiej kreski nie jesteście, to zachęcałbym was do zapoznania się z tym komiksem. Uważam, że scenariusz „Tamtego świata” jest na tyle intrygujący i dobrze napisany, że warto poświęcić tej historii czas. Cieśla z jednej strony wywołuje w czytelniku poczucie zaciekawienia, z drugiej przemyca sporo wartościowej treści i ważnych pytań. Czytelnik angażuje się w tę historię i przeżywa ją, jednocześnie naprawdę dobrze się bawiąc. Cieśla zagrał znanymi schematami, tworząc z nich jednak coś nowego coś, co przykuwa naszą uwagę i przyciąga atmosferą. Nawet jeśli założona koncepcja graficzna jest wam odległa, to dajcie temu komiksowi szansę, nie powinniście się zawieść. Jeśli natomiast na co dzień mangi czytujecie i lubicie japoński komiks, to możecie dodać dodatkowy punkt dla tego komiksu.

 

Tytuł: Tamten świat

  • Autor: Marcin Cieśla
  • Wydawnictwo: Novae Res
  • Data publikacji: 12.2020 r.
  • Format: 147x210 mm
  • Liczba stron: 160
  • Oprawa: miękka
  • ISBN-13:9788382190922
  • Cena: 26,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Novae Res za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 


comments powered by Disqus