„Deadly Class” tom 5: „Karuzela” - recenzja

Autor: Miłosz Koziński Redaktor: Motyl

Dodane: 08-02-2021 23:54 ()


Ostatni tom dzieła duetu Remender (scenariusz) i Craig (szkice) pozostawił nas z nie lada cliffhangerem. W wyniku brutalnych egzaminów wieńczących pierwszy rok nauki w szkole zabójców Kings Dominion połowa obsady, w tym główny bohater i wielu ulubieńców czytelników, trafiło do piachu. Że co? Że spojler? No chyba nie powiecie mi, że sięgacie po tom piąty, nie znając treści poprzednich? Tak czy siak, co czeka nas po istnym trzęsieniu ziemi i huraganie przemocy, który zburzył świat naszych bohaterów?

No właśnie na tym skupia się piąty album o przygodach już nie Marcusa i paczki – tym razem na scenę wkracza nowy rocznik młodocianych socjopatów, którzy nie tylko muszą zmierzyć się ze starymi wrogami, ale również nie dopuścić do tego, by ich liczne sekrety wyszły na światło dzienne. Czy pomimo wymiany większej części ekipy Karuzela stanowi równie intrygującą i angażującą lekturę co poprzednie cztery tomy? A i owszem, złożona ze „świeżaków” nowa obsada stanowi równie ciekawą gromadkę, a ich interakcje ze starszymi kolegami, którzy przeżyli swój pierwszy rok w Kings Dominion, obejmują szerokie grono zachowań pozwalających nam ujrzeć zarówno starych, jak i nowych bohaterów z nieznanej do tej pory strony. Pod względem charakteryzacji Deadly Class spisuje się doskonale, prezentując galerię nowych oryginalnych i niejednoznacznych postaci o wyraźnej psychologicznej głębi. Nie zapomina również o pogłębieniu psychologicznego rysu już znanych czytelnikom bohaterów, dzięki czemu dowiadujemy się o nich czegoś nowego. Jednak nie samymi bohaterami Karuzela stoi. Dzieło Remendera wciąż pełne jest zarówno zaskakująco realistycznej, jak i angażującej nastoletniej dramy przepełnionej rozważaniami nad jakże typowymi dla okresu dorastania problemami, z którymi zetknął się bodajże każdy z nas, a także przebiegłych i brutalnych intryg, jakie snują tak walczący o jak najwyższą pozycję w szkolnej hierarchii uczniowie, gotowi wspinać się na szczyt po trupach szkolnych kolegów i koleżanek, jak i bossowie przestępczego świata grający o wysoką stawkę. Wszystko to zaś scenarzysta splótł zręcznie, w sposób, który sprawia, że historia łączy się jak misterna układanka, a liczne wątki tworzą naturalną, organiczną wręcz całość. Żadnej ze scen nie można zarzucić, że pełni rolę wypełniacza – każda z nich ma swoje miejsce w opowiadanej przez Remendera brutalnej i w gruncie rzeczy ponurej historii, w której nie brak jednak odrobiny czarnego humoru rozwiewającego duszącą wręcz atmosferę.

Wszystko to oczywiście autorzy serwują nam w świetnej oprawie graficznej, która doskonale podkreśla nastrojowość całości. Szkice są na tyle realistyczne, by zachować pewną dozę powagi, jakiej wymaga historia i na tyle szczegółowe, by każdy z kadrów prezentował się ciekawie i cieszył oko, a jednocześnie, by nie męczył odbiorcy zbędnym wizualnym przeładowaniem. Zarówno sceny fabularne, jak i te przedstawiające czystą, wisceralną akcję przedstawiono na ciekawych ujęciach, które nieodmiennie podkreślają najważniejszy dla danej sceny detal lub też dynamizm akcji. Dodajmy do tego specyficzną dla serii kolorystykę i otrzymam ze wszech miar zadowalający wizualnie produkt.

Tak, polecam Karuzelę – jak zresztą całą tę serię. To przykład wciągającej od pierwszych kadrów opowieści pełnej wielowymiarowych bohaterów, wciągających intryg i zaskakujących zwrotów akcji. Deadly Class to lektura, od której trudno oderwać się, póki nie przewróci się ostatniej strony. Tylko nie próbujcie sięgać jedynie po najnowszy tom, bo przepadniecie zupełnie w gąszczu wzajemnych licealnych relacji i intryg oraz wśród istnej ciżby mniej lub bardziej istotnych bohaterów. Ponieważ poprzednie tomy prezentują poziom równie wysoki, co Karuzela zdecydowanie warto sięgnąć również i po nie.

 

Tytuł: Deadly Class tom 5: Karuzela

 • Scenariusz: Rick Remender
 • Rysunki: Wes Craig
 • Wydawca: Non Stop Comics
 • Tłumaczenie: Paweł Bulski
 • Data publikacji: 13.01.2021 r. 
 • ISBN: 978-83-8230-041-3
 • Oprawa: miękka
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • Ilość stron: 128
 • Format: 170x260
 • Cena: 44 zł

Komiks możecie kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics.

Galeria


comments powered by Disqus