„Papieże w historii”: „Klemens V – Ofiara templariuszy” - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 10-12-2020 18:52 ()


Walka o prymat papiestwa. Etos rycerski skonfrontowany z zachowaniem, które nie jest godne w służbie monarchii. Nieznane fakty z historii, opowieść naznaczona akcją, nasączona teologicznymi rozprawami, dialogami o wolności… „Papieże w historii” to seria rozrywkowa, doprawiona jednak czystą wiedzą. Czas na kolejny rozdział, czas na kolejnego bohatera.

Tym razem opowieść dotyczy Klemensa V, którego pontyfikat naznaczony był ciągłą walką z próbującym narzucić papiestwu swoją wolę królem Francji Filipem Pięknym. Klemens V, pierwszy papież awinioński, który krążył między Gujenną (obecnie Żyrondą) a Prowansją, dopóki w 1309 roku nie zaproponowano mu stałej przystani właśnie w Awinionie. I cóż, nikt nie mógł się chyba spodziewać, że Awinion będzie siedzibą papiestwa przez kolejne 70 lat. Lecz liczy się kontekst.

Papież Klemens V urodził się w Villandraut jako syn rycerza Arnolda Garsiasa de Got. Zanim został następcą świętego Piotra, był arcybiskupem w Perugii. Ważne jest to, aby podkreślić, że w tamtym czasie kardynałowie Kościoła katolickiego szukali kandydata, który zyskałby przychylność Francji, Filipa Pięknego, a jednocześnie takiego, który potrafiłby wyrażać własne zdanie. Okazuje się, że tuż po ceremonii w opactwie Świętego Justa dochodzi jednak do tragedii.

I to właśnie na tym wydarzeniu oparł swój komiks France Richemond, który zadbał o psychologiczny wymiar rozwoju swoich bohaterów, a także – co niezmiernie ważne dla całej serii – historyczny kontekst. Bo gdy pod naporem tłumu zniszczeniu uległa część murów świątyni, doszło do uśmiercenia nie tylko księcia Brytanii, ale młodszego brata papieża. Konflikt pomiędzy francuskim monarchą a nowo wybranym papieżem dopiero zaczyna narastać.

W znakomity sposób dramaturgię historii zilustrował Germano Giorgiani. Artysta potrafił zaakcentować emocjonalny wymiar opowieści, pamiętając przy tym o realizmie i niesamowitym wręcz zdobieniu architektonicznych detali. Znać w tym wyczucie stylu, znać też pietyzm oraz kunszt. Zresztą, co by nie mówić, albumy z serii „Papieże w historii” to wizualne perełki, dzięki którym możemy poznać inny wymiar kronik.

Jak zawsze interesującym, niezwykle wartościowym dopełnieniem całości jest opracowanie historyczne – leksykon, notki poświęcone królom przeklętym, zakończeniu zakonu templariuszy czy biograficzne tajemnice odnoszące się do najważniejszych bohaterów. „Klemens V – Ofiara templariuszy” to kolejna ciekawa propozycja w nowej linii wydawniczej oficyny Egmont Polska.

 

Tytuł: Papieże w historii: Klemens V – Ofiara templariuszy

 • Scenariusz:  France Richemond
 • Rysunki:  Germano Giorgiani
 • Przekład: Ernest Kacperski
 • Wydawca: Egmont
 • Data wydania: 12.11.2020 r. 
 • Oprawa: miękka
 • Papier: kreda
 • Objętość: 56 stron
 • Format: 216x285         
 • ISBN: 978-83-281-4279-4
 • Cena: 34,99 zł 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus