„Papieże w historii”: „Święty Piotr. Zagrożenie dla Cesarstwa Rzymskiego” - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 03-12-2020 23:58 ()


Apostoł, ten, który miał pierwszeństwo spośród dwunastu z ustanowienia Chrystusa. Męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, wreszcie – pierwszy biskup Rzymu. Święty Piotr jest kolejnym bohaterem komiksowej serii „Papieże w historii” opublikowanej jako propozycja wydawnictwa Egmont.

Piotr zakończył życie w Rzymie pod rządami Nerona. Bardzo prawdopodobne, że było to już po tragicznym pożarze, który strawił miasto latem 64 roku. Jakie tajemnice zapisano w biografii świętego? Co stanowiło fundament jego wiary? Jezus nazwał Piotra jako Skałę, która miała stać się fundamentem duchowej wspólnoty. Historyczna prawda, ewangeliczne przesłanie, niezwykle rzetelnie opracowana forma literacko-graficzna sprawiają, że album sporządzony do scenariusza Patrice’a Perny czyta się z zapartym tchem.

Podczas gdy miasto trawi potężny pożar, Neron stoi na wieży swojego pałacu, przygrywając na lirze. Mimo że owa scena jest niepotwierdzoną przez historyków legendą, wiemy z całą pewnością, że pożoga miasta stała się przyczyną bezlitosnych prześladowań chrześcijan. Wśród skazanych na męki znalazł się także najważniejszy z apostołów, który w komiksowej historii zyskuje nad wyraz ludzkie oblicze. Męczennika, prawego męża, członka wspólnoty, orędownika prawdy, przedstawiciela wiary.

Perny potrafił dookreślić historyczny wymiar przez interesujące spojrzenie na człowieka, który postanowił zaufać Stwórcy. Nie ma tutaj miejsca na spory doktrynalne, kreślenie filozoficznych pism, ale kształtowanie się wspólnotowej idei. Emocje, jakimi targani byli pierwsi chrześcijanie. Doskonale odwzorował to Marc Jaillouxx, który z niezwykłą precyzją, w realistycznej formie, oddał obraz pierwszych kilkudziesięciu lat naszej ery.

Niezwykle dopełnieniem całości jest seria historycznych artykułów, które znajdują się na końcu albumu. Bogaty leksykon i bibliografia, nawiązania popkulturowe, teksty o początkach wspólnoty chrześcijańskiej i formowania się Kościoła, przybliżenie kontekstu, geograficzno-kulturowych niuansów – oto dodatkowe perełki w komiksowym skarbu serii „Papieże w historii”.

Przywódca apostołów, a zarazem pierwszy papież od zawsze stanowił inspirację dla artystów, malarzy i rzeźbiarzy. Komiksowa forma pozwala dodatkowo uzmysłowić sobie kontekst kształtowania się postaci, której doniosłość – dla dziejów nie tylko chrześcijaństwa – pozostaje nie do przecenienia. Święty Piotr jest kolejnym bohaterem komiksowej serii „Papieże w historii” opublikowanej jako propozycja wydawnictwa Egmont. Wspaniały tytuł.

 

Tytuł: Papieże w historii: Święty Piotr. Zagrożenie dla Cesarstwa Rzymskiego

 • Scenariusz:  Patrice Perna
 • Rysunki: Stefano Carloni
 • Przekład: Marc Jaulloux
 • Wydawca: Egmont
 • Data wydania: 12.11.2020 r. 
 • Oprawa: miękka
 • Papier: kreda
 • Objętość: 56 stron
 • Format: 216x285         
 • ISBN: 978-83-281-9884-5  
 • Cena: 34,99 zł 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus