Cosplay w domu – pandemia to nie koniec świata!

Autor: Kinga Pękalska Redaktor: Motyl

Dodane: 24-11-2020 18:35 ()


Przez pandemię tysiące fanów cosplayu w Polsce zostało w dużej mierze pozbawionych możliwości realizowania swojej pasji. Dlatego organizatorzy Festiwalu Fantastyki Cytadela i  Festiwalu Twierdza postanowili wyjść im naprzeciw. Właśnie ruszył konkurs #CosplayWdomu, w którym zadaniem uczestników jest wcielenie się w fikcyjną postać w domowym zaciszu. Konkurs potrwa do 1 grudnia. Na zwycięzców czekają nagrody.

Czym właściwie jest cosplay? Połączenie „costume” i „play” idealnie odzwierciedla to, co fani robią, czyli zakładają samodzielnie uszyte stroje ulubionego bohatera z gry, filmu, serialu, komiksu czy książki. Najczęściej są to postaci fantasy, science fiction lub anime. Z socjologicznego punktu widzenia, cosplay to hobby, które buduje społeczne relacje, a te w dobie pandemii są mocno ograniczone. Zabawa, która do tej pory odbywała się na konwentach i festiwalach fantastyki przenosi się do strefy online. – Można wyróżnić trzy elementy potrzebne do cosplayu. Pierwszym jest stworzenie stroju - konceptualizacja, zaadaptowanie go do swoich warunków i wykonanie go. Drugim jest wcielenie się w postać, nałożenie na siebie tego wszystkiego i przemiana w kogoś zupełnie nowego. Trzecim jest interakcja z innymi, pochwalenie się tym co stworzyliśmy i zobaczenie kreacji innych osób. Dwa pierwsze można robić nie wychodząc z domu, a internet pozwala też na trzeci – komentuje socjolog Mikołaj Gano.

Cosplay łączy ludzi z różnych środowisk. Robią to wszystkie grupy społeczne i zawodowe: graficy, informatycy, biznesmeni, nauczyciele, wojskowi i studenci. – Poza muzyką, która jest moją pracą, cosplay jest sposobem na wyrażenie się artystycznie, zdarza mi się też łączyć oba te elementy. Czasem potrzebuję się odciąć od stresującej codzienności, od prób i koncertów i powycinać kształty z pianki, pomalować elementy. W szkole starsi uczniowie wiedzą o moim hobby, jest to dobry punkt wyjściowy do rozmów na godzinie wychowawczej o funkcjonowaniu w sieci. Dodatkowo zawsze mam gotowy strój na szkolne bale przebierańców – komentuje Joanna Bardzka, nauczycielka muzyki z 5 letnim stażem, znana w środowisku cosplay jako Red Chaos Cosplay.

Wcielanie się w fikcyjne postaci, to okazja nie tylko do rozrywki ale i do rozwoju niektórych kompetencji zawodowych. – Moja praca sprawia, że całymi dniami siedzę przy komputerze. Robienie kostiumów to dla mnie miłe urozmaicenie, relaks. Mogę wtedy coś zrobić manualnie, fizycznie, a nie tylko w przestrzeni wirtualnej. Dzięki temu, że sam od podstaw tworzę moje stroje, uczę się, jak robić lepsze kostiumy do moich filmów – mówi Janusz "Jones" Bocian, reżyser filmowy i specjalista od efektów specjalnych, najczęściej występujący jako postać z Gwiezdnych Wojen – Obi Wan-Kenobi.

Joanna i Janusz razem z tysiącami innymi osób co roku biorą udział w konwentach fantastyki: Festiwalu Cytadela w Modlinie lub Twierdzy w Giżycku. W tym roku pandemia pokrzyżowała im plany, dlatego planują wziąć udział w akcji #CosplayWdomu. – To potrzeba oderwania się od rzeczywistości przyciąga ludzi do cosplayu. To artyści, którzy sami szyją stroje, malują twarze i dobierają atrybuty swoich postaci. To właśnie dla nich organizujemy konkurs online, by mimo pandemii mogli wspólnie wejść do świata fantastyki i odetchnąć na chwilę od szarej rzeczywistości – mówi Dorota Filipczak-Brzychcy, twórczyni Festiwalu Cytadela i Festiwalu Twierdza. Organizatorka konkursu zachęca, aby siedząc w czasie pandemii w domu nadal robili to, co lubią najbardziej – cosplay. By wziąć udział w konkursie należy wrzucić na Instagram swoje zdjęcie w stroju cosplay stworzonym w oparciu o istniejące postaci z popkultury lub w projekcie własnym, czyli stworzony na podstawie własnej wyobraźni. Ważne jest by oznaczyć je odpowiednio hashtagami #CosplayWdomu i #CosplayCytadela dla projektów odwzorowujących bohaterów fantasty, a dla projektów własnych #CosplayCytadela #AlteregoCytadela. Konkurs trwa do 1 grudnia włącznie. Organizatorzy 3 grudnia podczas livea na profilu Festiwalu Cytadela na Facebooku wyłonią i nagrodzą najlepsze kreacje. Zwycięskie projekty z obu kategorii zostaną umieszczenie na plakatach i materiałach promujących Festiwal Fantastyki Cytadela lub Twierdza 2021. Dodatkowo, przewidziano szereg nagród rzeczowych. Wszystkie szczegóły konkursu można znaleźć na profilu Festiwalu Cytadela i Festiwalu Twierdza na Instagramie.

Jak zauważa organizatorka festiwali Dorota Filipczak-Brzychcy takich fanów cosplayu może być w Polsce bardzo wielu, ponieważ na dwa festiwale, które organizuje przychodzi łącznie ponad pięć tysięcy ludzi z całej Polski. W tym roku z powodu pandemii, obydwa festiwale zostały przełożone na 2021 r. Festiwal Cytadela - największy festiwal fantastyki na Mazowszu odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2021 r. Już po raz czwarty będzie na terenie zabytkowej Twierdzy Modlin przestrzeni, gdzie będzie można poczuć fantastykę wszystkimi zmysłami. Festiwal Twierdza z sześcioletnią historią zaplanowano na 3-5 września 2021 r. Co roku odbywa się on w wyjątkowej aranżacji, w murach Twierdzy Boyen w Giżycku, czyli jednym z ważnych obiektów strategicznych w czasie II wojny światowej. Na kilka dni historyczny zabytek przekształca się w średniowieczną krainę elfów, rycerzy i wróżek, które niczym w świecie z literatury fantastycznej chodzą na bruku obok zwykłych przechodniów.


comments powered by Disqus