Sześćdziesiątka Neila Gaimana

Autor: Czesław Wyrwidąb Redaktor: Motyl

Dodane: 10-11-2020 21:02 ()


Dokładnie sześćdziesiąt lat temu - 10 listopada 1960 roku - urodził się Neil Richard Gaiman, brytyjski pisarz, scenarzysta, twórca niezliczonej ilości książek, opowiadań, komiksów. Na koncie Neila Gaimana znajdują się liczne nagrody, poczynając od Hugo, Nebuli, Bram Stoker Award, British Fantasy Award, a na prestiżowej Nagrodzie Eisnera kończąc, po którą sięgał czternastokrotnie. Opus magnum Gaimana na polu komiksu to bez wątpienia kultowy cykl o Sandmanie.

Brytyjczyk udzielał się też z powodzeniem na niwie superbohaterskiej (1602, Przedwieczni), a także w adaptacjach swoich opowiadań (Morderstwa i tajemnice, Stwory nocy) czy autorskich projektach Czarna Orchidea, Drastyczne przypadki, Ostatnie kuszenie. Największą sławę przyniosły mu bestsellerowe powieści jak Nigdziebądź, Amerykańscy bogowie, Gwiezdny pył (został zekranizowany), Koralina, Chłopaki Anansiego, Księga cmentarna.

Dorobek rzeczonego jest dość obszerny, a na polu urban fantasy nie ma on sobie równych. Solenizantowi nie pozostaje nic innego jak życzyć sto lat i jeszcze wielu przejawów jego twórczości. Wierzymy bowiem, że Gaiman nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i jeszcze nas zaskoczy swym nietuzinkowym talentem. 


comments powered by Disqus