Radek Rak laureatem nagrody Nike

Autor: Kender Redaktor: Motyl

Dodane: 04-10-2020 21:26 ()


Poznaliśmy laureata Nagrody Literackiej Nike 2020. Wyróżnienie otrzymał Radek Rak - autor książki Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli, która ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph. Serdecznie gratulujemy autorowi prestiżowej nagrody! 

 

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.

Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.

Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.


comments powered by Disqus