„Wujek Sknerus i Kaczor Donald” tom 3: „Pod kopułą” – recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 27-08-2020 22:22 ()


Magia opowieści zawiera się w niesłabnącej sile przekazu – przede wszystkim w tym, że pomimo upływu czasu docierają do coraz to nowych odbiorców. Przepis na sukces poznał Don Rosa, wielki uczeń Carla Barksa, a teraz po prostu żyjący klasyk amerykańskiego komiksu.

Bo też jeden z najsłynniejszych autorów historyjek z Kaczorem Donaldem, Sknerusem McKwaczem i innymi disnejowskimi postaciami potrafi odwzorować klasyczne baśniowe motywy i przekuć całość na materię stricte rozrywkową. Jeśli istnieją twórcy tworzący dla odbiorców w przedziale wiekowym 9-99 to jest nim właśnie Don Rosa, bohater kolejnej kolekcji wydawanej przez oficynę Egmont. Co zawarto „Pod kopułą”?

Otóż trzeci tom opowieści o Sknerusie i innych bohaterach z Kaczogrodu autorstwa słynnego amerykańskiego scenarzysty i rysownika Dona Rosy, to – co ciekawe i warte zaznaczenia – zawiera historie, które Don Rosa stworzył na początku swojej współpracy z Egmontem.

Awanturnicza osnowa, wybuchowe motywy fabularne, zew przygody, a wszystko – rzecz jasne – okraszone dużą dawką humoru – zawarto właśnie „Pod kopułą”, czyli tytułowym komiksie z trzeciego albumu zbiorczego. Kiedy piraci i groźne ryby przeszkadzają Sknerusowi McKwaczowi zdobyć skarb tylko Donald może coś poradzić... no dobrze, ale czy na pewno? Pasmo niespodzianek wpisane jest w charakter kaczych opowieści. Idźmy jednak dalej! „Na wojennej ścieżce” Indianie wraz ze Sknerusem walczą z wyjątkowo nikczemnym antagonistą, aby niedługo potem – bo już w czasie „Siedmiu dni w Tybecie” – kacza ferajna zaczęła szukać złota dawnego mongolskiego chana. Indiana Jones byłby dumny, ot co!

Don Rosa z wielką wrażliwością i wyczuwalnym rozmachem kreśli opowieści, które nasączone są tym, co najlepsze w dziedzictwie Carla Barksa. Bo amerykański twórca kontynuuje dziedzictwo, ale pozostawia też własny, trwały ślad w świadomości fanów. Rosa przez dwie dekady snuł opowieści o Sknerusie i Donaldzie, a za cykl „Życie i czasy Sknerusa McKwacza” został uhonorowany najważniejszym amerykańskim wyróżnieniem komiksowym – Nagrodą Eisnera.

Kolekcja opracowana przez wydawnictwo Egmont zawiera ułożone zgodnie z kolejnością tworzenia wszystkie komiksy Dona Rosy. To niemała gratka dla miłośników prawdziwej klasyki. Bo wszak wiadomo, że magia opowieści zawiera się w ich uniwersalizmie. Niesłabnącej sile przekazu, o czym przekonują – raz po raz – bohaterowie „Kaczych opowieści”.

 

Tytuł: „Wujek Sknerus i Kaczor Donald” tom 3: „Pod kopułą”

 • Scenariusz: Don Rosa
 • Rysunki: Don Rosa
 • Przekład: Jacek Drewnowski
 • Wydawca: Egmont
 • Data wydania: 12.08.2020 r. 
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • Stron: 192
 • Format: 170x260
 • Cena: 69,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji

Galeria


comments powered by Disqus