„Harley Quinn” tom 5: „Głosuj na Harley” – polityczne szaleństwo – recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 22-08-2020 22:15 ()


Harley Quinn po swojemu definiuje istotę szaleństwa. Gra na pozorach, uczuciach, przyzwyczajeniach i stereotypach, o czym dowiadujemy się z komiksowej serii pisanej przez Amandę Conner i Jimmy'ego Palmiottiego. Okazuje się, że najnowszym, piątym tomie Odrodzonego DC, Harley postanawia wziąć udział w wyborach!

Uporządkujmy fakty – „Głosuj na Harley” to już ostatni tom w ramach tej linii wydawniczej. Według przedpremierowych zapowiedzi Amanda Conner oraz Jimmy Palmiotti żegnają się z serią w naprawdę wielkim stylu — pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieścią o demokracji. I trzeba przyznać, że twórczy duet potrafi bawić się z gatunkową materią – czy będzie to niekonwencjonalny romans, parodia kina akcji, a nawet polityczna satyra! Ale o co, tak naprawdę, chodzi tym razem?

Cóż, odkąd Harley Quinn przeprowadziła się z Gotham City do Nowego Jorku, skorumpowany burmistrz DePerto skutecznie uprzykrzał jej życie. Bo to też pytanie, kto ma prawdziwą władzę – czy ten, kto sprawuje urząd, czy ten, kto zdobył serca fanów, przyszłych wyborców… Tym razem zreformowana superprzestępczyni – może trafniej będzie mówić „superheroina”? – postanowiła skończyć z politycznym szarlatanem. Swoją krucjatę przenosi zaś do zupełnie innego wymiaru.

Scenarzyści stwierdzili, że aby ostatecznie pokonać skorumpowanego polityka, Harley będzie musiała stanąć do walki o fotel burmistrza Nowego Jorku! Słowem – dzieje się, oj dzieje! „Głosuj na Harley” to świetna, trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony historia, która zazębia wątki z pozostałych tomów i faktycznie ukazuje nam nieco inne oblicze odmienionej dziewczyny Jokera. Choć definiowanie jej w ten sposób jest już po prostu krzywdzące. Quinn zyskała własną tożsamość, unikalne zdolności, obdarzona szczególnym rodzajem charyzmy sama zaistniała jako symbol popkultury. I bardzo dobrze.

Jak można się domyślać, zmagania o głosy wyborców amerykańskiej metropolii nie będzie łatwa, a po prostu wręcz trudna. Nic też dziwnego, że Harley będzie musiała sięgnąć po wszystkie dostępne środki. Zwłaszcza że burmistrz DePerto – prawdziwie machiaweliczna persona, ot co — tak łatwo nie da za wygraną, nie zawaha się zatrudnić nawet jednego z największych wrogów Batmana — Stracha na Wróble. Conner i Palmiotti potrafią zresztą z szacunkiem odnosić się do komiksowej mitologii DC, mimo że seria o Harley funkcjonuje tak naprawdę na uboczu głównych wydarzeń.

Jest szaleńczo, pięknie, wytwornie i kolorowo! Ostatni tom zamykający serię o Harley z Odrodzenia sprawdza się jako idealna lektura rozrywkowa, poziom historii gwarantuje satysfakcjonującą przygodę. Quinn to charakternica, która chyba nigdy się nie znudzi. I nie ma w tym nawet ani grama przesady.

 

Tytuł: „Harley Quinn” tom 5: „Głosuj na Harley”

 • Scenariusz: Jimmy Palmiotti, Amanda Conner
 • Rysunki: John Timms, Chad Hardin, Mirka Andolfo, Bret Blevins, Tom Derenick, Moritat, Michael Kaluta, Otto Schmidt
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Data wydania: 12.08.2020 r.
 • Wydawca oryginału: DC
 • Tłumaczenie: Paulina Braiter
 • Druk: kolor
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Format: 165x255 mm
 • Stron: 144
 • Cena: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus