„Harry Potter i Zakon Feniksa” - recenzja

Autor: Katarzyna 'Kiriana' Suś Redaktor: Kiriana

Dodane: 30-07-2007 19:37 ()


- Któż chciałby skrzywdzić takie słodkie dzieciaczki jak wy?

- Nie wiem, może Voldemort?”

Wakacje powinny być dla młodzieży czasem odpoczynku i błogiego relaksu. Niestety nie jest to dane Harry'emu. Poza ‘uroczym’ wujostwem we znaki daje mu się coś o wiele gorszego. Wspomnienia o zmarłym koledze, jego śmierci i jej okolicznościach nie pozwalają młodemu Potterowi zaznać spokoju. Jednocześnie pojawia się psychologiczny aspekt poczucia winy, tego, że może coś można było zrobić by tragedii zapobiec. Dodatkowym ciężarem dla chłopca jest reakcja innych czarodziei, którzy nie wierzą w możliwość powrotu Sami – Wiecie – Kogo. Poczytny ‘Prorok Codzienny’ zarzuca Potterowi kłamstwa, mające na celu zyskanie rozgłosu, wszelkie zaś dziwne zbrodnie przypisuje osobie Syriusza Blacka. To dość dużo jak na nastolatka, w dodatku nie posiadającego rodziców. Sytuację pogarsza fakt próby wydalenia Harry'ego ze szkoły, przez ministra Magii i radę czarodziejów. Na szczęście tajemniczy Zakon Feniksa, pomoże mu, chroniąc go tak długo jak to będzie możliwe. Dowiemy się także, kto tworzył pierwszy skład zakonu.

W Hogwartcie również nie dzieje się dobrze. Zwłaszcza, gdy zjawia się nowa nauczycielka obrony przed czarną magią, której metody nauczania można uznać za kontrowersyjne. Ale im bardziej będzie nasilać się przemoc, tym bardziej prawdopodobny stanie się bunt.

Choć sytuacja wydawać się może trudna, to zawsze przecież można liczyć na przyjaciół, a ci nie raz udowodnili już Harry'emu, że można na nich polegać. Również w tej części, młody czarodziej nie zostanie opuszczony. Będziemy również mogli być świadkami pierwszego pocałunku dorastającego czarodzieja, a także przemiany i swoistego wkroczenia w dorosłość. Harry będzie musiał zrozumieć, że ‘świat nie dzieli się na ludzi dobrych i śmierciożerców’, a to kim się stajemy jest kwestią osobistych wyborów. Oczywiście skutecznie będzie mu to utrudniał Lord Voldemort, który poprzez prześladowanie spróbuje skłonić chłopca do używania magii w niezbyt szlachetnych celach.

Będą też spektakularne pokazy sztuki magicznej, niesamowicie monumentalne dekoracje, widz dowie się także, co tak naprawdę ciągnie powozy magiczne i dlaczego wcześniej nie widzieliśmy tych istot. Jeśli chodzi o postacie, to będą te znane z prawie wszystkich wcześniejszych części przygód Harry'ego, jak również nowe osoby. Dlatego, jeżeli darzycie sentymentem tylko część z tych bohaterów, możecie poczuć niedosyt.

Do tego projektu, podobnie jak poprzednio zaangażowano plejadę gwiazd znanych i cenionych ze względu na umiejętności. Można zatem z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że gra aktorska jest na bardzo wysokim poziomie. Osobiście uważam, że niektóre postacie nieco okrojono, a trochę za bardzo skupiono się na osobie Harry'ego. Bardzo udaną kreację stworzył Gary Oldman – kreujący Syriusza Blacka. Aczkolwiek moim zdaniem, trochę za mało go w filmie, podobnie jak Alana Rickmana (filmowy Severus Snape). Zresztą fani książek zwrócili uwagę, że w wielu miejscach film okrojono w stosunku do powieści. Cóż, podejrzewam, że miało to związek z ograniczeniami czasowymi związanymi z długością filmu.

Podsumowując, film "Harry Potter i Zakon Feniksa" to udana produkcja. Akcja toczy się płynnie, co prawda ze zmiennym natężeniem, ale nie ma nudnych fragmentów. Całość ogląda się przyjemnie, a odgrywana przez Daniela Radcliffa postać jest rzeczywista i porusza swoimi przeżyciami. Tym razem nie skupiono się jedynie na magii, ale na odczuciach wewnętrznych, doświadczeniach głównego bohatera, który musi dojść do ładu ze wszystkim co do tej pory przeszedł.

 

Tytuł: ‘Harry Potter i Zakon Feniksa’

Reżyseria: David Yates

Scenariusz: Michael Goldenberg na podstawie książki J.K. Rowling

Obsada:

Daniel Radcliffe ... Harry Potter

Emma Watson ... Hermione Granger

Rupert Grint ... Ron Weasley

Ralph Fiennes ... Lord Voldemort

Natalia Tena ... Nymphadora Tonks

Robbie Coltrane ... Rubeus Hagrid

Helena Bonham Carter ... Bellatrix Lestrange

Warwick Davis ... Filius Flitwick

Emma Thompson ... Profesor Sybil Trelawney

Alan Rickman ... Profesor Severus Snape

Apple Brook ... Professor Grubbly-Plank

Maggie Smith ... Profesor Minerva McGonagall

Matthew Lewis ... Neville Longbottom

Katie Leung ... Cho Chang

Jason Isaacs ... Lucius Malfoy

Michael Gambon ... Albus Dumbledore

David Thewlis ... Remus Lupin

Gary Oldman ... Sirius Black

Zdjęcia: Sławomir Idziak

Muzyka: Nicholas Hooper , John Williams

Czas trwania: 138 minut


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...