„Szkoła latania” po raz pierwszy w Danii

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 11-08-2020 09:02 ()


W październiku tego roku w Danii ukaże się słynny komiks Janusza Christy „Kajko i Kokosz – Szkoła latania”. Prawa do tytułu kupiło działające od 2010 roku Wydawnictwo Zoom. Przez dziesięć lat dzięki wydawnictwu ukazało się w Danii ponad 500 najpopularniejszych tytułów z rynku frankofońskiego, ale również z innych krajów europejskich. W tym roku wśród 60 nowych tytułów pojawi się po raz pierwszy komiks z Polski.

„O ile wiem, będzie to w ogóle pierwszy polski komiks wydany w Danii – mówi Michael G. Nielsen, przedstawiciel Wydawnictwa Zoom - Kiedyś pracowałem dla Egmontu, gdzie poznałem Tomasza Kołodziejczaka, wydawcę komiksów z polskiego oddziału. Dużo opowiadał o serii Kajko i Kokosz i bardzo ją polecał. Pracując już w Zoom, postanowiłem wydać ten tytuł. Mam nadzieję, że naszym czytelnikom ta pełna humoru i zabawnych ilustracji historia przypadnie tak samo do gustu, jak wam w Polsce.”

Za tłumaczenie ”Szkoły latania” odpowiedzialny jest Rune Brandt Larsen, który przełożył na język duński między innymi powieści o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Wydawca obiecuje, że wiosną 2021 r. ukaże się w Danii kolejny album o przygodach Kajka i Kokosza – „Na wczasach”.

Cykl „Kajko i Kokosz” opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych Zbójcerzy pod wodzą Hegemona i przeżywają mnóstwo zabawnych przygód. Komiks powstawał w latach 70. i 80. XX wieku i był jedną z wizytówek czasopisma młodzieżowego „Świat Młodych”. W 2003 roku wydawnictwo Egmont Polska wznowiło serię, a dzięki tej reedycji wszystkie części komiksu ukazały się po raz pierwszy w kolorze.


comments powered by Disqus