Rok bez Batmana?

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 31-07-2020 16:45 ()


Batman na polskim rynku pojawił się na początku lat dziewięćdziesiątych. To wtedy ukazały się adaptacje filmu Tima Burtona. Ten sam komiks wydały Linia i TM-Systemgruppen, późniejsze TM-Semic. To wydawnictwo publikowało miesięcznik z Mrocznym Rycerzem przez następnych kilka lat. Oprócz zeszytów wydanych w jego ramach ukazało się kilka „Wydań Specjalnych”, ale także czarno-biały album pt. „Przysięga zza grobu”, wydany przez Beta Books. Do końca roku 1998 wydano ponad 100 komiksów z udziałem Batmana.

Tu jednak nastąpiła zmiana, ponieważ w grudniu 1998 roku zaprzestano wydawania regularnej serii (wtedy już miesięcznika „Batman & Superman”, w ramach którego prezentowano komiksy z udziałem tych postaci, jednak niewspólne przygody). Obrońca Gotham jednak nie zniknął całkowicie z kiosków. W roku 1999 pojawił się w dwóch numerach wydawanej przez TM-Semic serii „Top Komiks”. Chodzi o „Batman vs. Predator III” i „Halloween”. Wtedy komiksy zaczęły się szerzej pojawiać w księgarniach, a Klub Świata Komiksu (Egmont) wypuścił dwa tomu „Batman/Sędzia Dredd: Uśmiech Śmierci”. Nie było więc najgorzej, w porównaniu do okresu, kiedy zeszyty z Batmanem pojawiały się co miesiąc, jednak kolejny rok był pierwszym od czasu ukazania się adaptacji filmu Burtona, kiedy na rynku nie ukazał się ani jeden komiks z Mrocznym Rycerzem. Tak było w roku 2000. Kolejny, 2001 był niewiele lepszy, ponieważ wtedy TM-Semic opublikowało tylko „Batman/Lobo”. Dopiero w 2002 r. Egmont wydał kolejne komiksy z bohaterem Gotham City. TM-Semic już pod nazwą Fun Media opublikował jeszcze jedną historię z udziałem Batmana, a była to „Ziemia 2”, jednak kolejne lata przyniosły i nadal przynoszą komiksy już głównie z Egmontu.

Jest to mało radosna, eufemistycznie to ujmując, rocznica dla fanów. 20 lat od roku bez nowego komiksu z udziałem Batmana na polskim roku.


comments powered by Disqus