Storytel: Topiel: Dom w głębi lasu - premiera nowego słuchowiska

Autor: Storytel Redaktor: Raven

Dodane: 28-07-2020 11:25 ()


W Storytel ma dziś premierę nowe słuchowisko Topiel: Dom w głębi lasu inspirowane powieścią Jakuba ĆwiekaAutor zabiera słuchaczy na południe Polski i przedstawia historię grupy młodych przyjaciół, którzy właśnie są w trakcie wakacji życia. Tłem wydarzeń jest okres pamiętnej Powodzi Tysiąclecia. Słuchowisko zainspirowało artystę, Pawła Fabjańskiego, do stworzenia oprawy wizualnej tekstu, czyli unikatowej sesji zdjęciowej.

Werka i Lidka, Marcel, Łukasz i Tymon planują przeżyć wakacje swojego życia. Mimo wielu przeciwności, jakie przysparza im burza młodzieńczych hormonów liczą, że to będzie ich idealne lato. Jeszcze nie wiedzą, że to będzie lato, którego nie zapomną do końca życia. Znaną im dotychczas rzeczywistość zmienia powódź. Mroczny thriller Jakuba Ćwieka opowiada o nieuchronności w walce z żywiołem. Młodzi bohaterowie muszą zmierzyć się nie tylko z siłami natury, lecz także z siłą własnego charakteru.

Powódź z 1997 roku ludzie pamiętają głównie przez pryzmat Opola, Wrocławia, czyli tych miast, które stopniowo, powoli były zalewane - to była taka nieuchronność. Bardzo chciałem opowiedzieć, w kontekście zarówno powieści jak i tego słuchowiska, o gwałtowności wody, której nikt się nie spodziewał. - mówi Jakub Ćwiek.

W hołdzie wydarzeń z 1997 roku powstała powieść Topiel Jakuba Ćwieka, wydana w tym roku przez wydawnictwo Marginesy, a teraz słuchowisko Topiel: Dom w głębi lasu, które powstało we współpracy ze Storytel. Godzinna opowieść przedstawia w szczegółowy sposób gwałtowność żywiołu, z którym musieli zmagać się mieszkańcy południowej Polski ale także ich emocje.

Słuchowisko zainspirowało Pawła Fabjańskiego, fotografa, do stworzenia oprawy wizualnej w formie zdjęć. Inspiracją były różnorodne dźwięki, które złożyły się na całe doświadczenie i stworzyły atmosferę mroku i grozy. Motywem przewodnim wykonanych przez artystę fotografii jest natura, żywioł wody i jego nieuchronność. Na pierwszy plan prac wybija się otaczający bohaterów mrok i nieprzenikniona głębia. Wszystko dlatego, aby podkreślić towarzyszące im emocje w walce z żywiołem. W projekcie artystycznym wzięli również udział aktorzy, udzielający swoich głosów w słuchowisku

Chciałem w pewien sposób pokazać psychologiczny powrót głównego narratora do tamtych wydarzeń. Wchodząc w tę akcję moją wyobraźnią, miałem poczucie budowania strachu przed nurtem czarnej wody, w środku nocy, z deszczem lejącym się z każdej strony. Było dla mnie bardzo istotne, aby ta woda wyglądała na fotografiach jak czarna otchłań. Zależało mi, aby widz nie miał wrażenia, że gdzieś jest dno, lecz by odczuwał wszechogarniający żywioł i przestrzeń, w której można się zagubić. - mówi Paweł Fabjański.

Relację z wernisażu z pracami wystawy Pawła Fabjańskiego inspirowanymi utworem Jakuba Ćwieka, będzie można śledzić już 28 lipca na Instagramie marki Storytel:

https://www.instagram.com/storytel.pl/.

Partnerami wydarzenia są: Newonce.net oraz Shootme a partnerem medialnym Onet.

Materiał, w którym Jakub Ćwiek oraz Paweł Fabjański opowiadają o inspiracjach do stworzenia słuchowiska oraz wystawy można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/wNQ0urry5Pc

Topiel: Dom w głębi lasu to kolejny tytuł, który dołącza do biblioteki Storytel. W katalogu znaleźć można tysiące audiobooków wartych odsłuchania - potrzebny jest jedynie telefon lub tablet. Wybrane tytuły z biblioteki Storytel można także pobrać na urządzenie mobilne i spędzać czas z ulubionymi bohaterami nawet bez dostępu do internetu.

Link do słuchowiska: https://www.storytel.com/pl/pl/books/1844003-Topiel-Dom-w-glebi-lasu

O słuchowisku Topiel: Dom w głębi lasu

To się zawsze tak zaczyna, prawda? Dom w głębi lasu, samotny biwak poza miastem, myśliwska chatka odcięta od świata… A jak się kończy? Gdy rozum śpi, budzą się horrory.

Lato 1997. Wydarzenia najbliższych tygodni ludzie zapamiętają jako „powódź tysiąclecia”. Tymczasem dopiero zaczyna padać. Nieustanny, monotonny deszcz tłumi myśli, potęguje frustracje. Łukasz, Werka, Lidka, Marcel i Tymon nie mogli znaleźć gorszego czasu, żeby wybrać się do leśniczówki w głębi Kotliny Kłodzkiej. Wraz z każdym kolejnym szarym dniem deszczu na wierzch wypływają emocje, które inaczej pozostałyby w ukryciu. Nawet w najgorszej ulewie wystarczy jedynie iskra, by doszło do wybuchu.

„Dom w głębi lasu” to historia rozgrywająca się równolegle do wydarzeń z bestsellerowej powieści „Topiel” Jakuba Ćwieka, opowiadającej o dorastaniu w czasie kataklizmu, kiedy cały świat występuje z brzegów. Nawet najpotężniejsza powódź bierze swój początek od jednej kropli, która przelała się przez krawędź.

W słuchowisku wystąpili:

  • Narrator - Filip Kosior 
  • Marcel - Józef Pawłowski
  • Werka - Aleksandra Sworowska
  • Lidka - Nina Kozieradzka
  • Łukasz - Jakub Suwiński
  • Tymon - Kamil Szufladowicz

comments powered by Disqus