Roboty chodzące po wodzie

Autor: GONZO Redaktor: GONZO

Dodane: 28-07-2007 14:25 ()


Dzięki pracom inżynierów z Carnegie Mellon University roboty mogą teraz poruszać się po wodzie.

Trzy lata temu projekt budowy takich urządzeń został rozpoczęty w ramach zajęć ze studentami. Obecnie powstały mechaniczne insekty, które mają od czterech do szesnastu nóg, ich długość wynosi od 5 do 15 centymetrów, a waga to kilka gramów.

Roboty utrzymują się na powierzchni wody dzięki napięciu powierzchniowemu. Efekt ten został dodatkowo zwiększony przez pokrycie odnóż sztucznych insektów warstwą teflonu o grubości kilkuset mikronów. Sztuczne insekty poruszają się po jej powierzchni tak samo, jak owady z gatunku nartnikowatych. Robią to jednak, przynajmniej na razie, znacznie wolniej. Prawdziwy owad potrafi pędzić po powierzchni z prędkością 1,5 metra na sekundę. Prędkość robota to kilkanaście centymetrów w ciągu sekundy.

Naukowcy pracują teraz nad dwoma aspektami rozwoju robotów: zwiększeniem ich prędkości oraz poprawą wydajności.

Uczeni próbują również uzyskać efekt zdolności do wynurzenia się na powierzchnię, gdy roboty zostaną zanurzone przez wiatr lub deszcz, pokrywając nogi sztucznych insektów włoskami ze stóp gekonów, sztucznym owłosieniem czy zastępując teflon goreteksem.

Pozostaje pytanie, do czego mogą służyć miniaturowe insekty. Ich twórcy mówią, że będą idealnymi urządzeniami służącymi do monitorowania stanu środowisk wodnych. Mogą poruszać się po spokojnych akwenach o minimalnej głębokości i, po wyposażeniu w odpowiednie czujniki, informować naukowców o ich stanie. Przydadzą się też w wielu innych miejscach, do których jest utrudniony dostęp.

Źródło: interia.pl


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...