Nowość porównywana do Black Mirror

Autor: Nova Redaktor: Motyl

Dodane: 25-06-2020 10:28 ()


Niedawno ukazała się ukazała się powieść Bladość Powłok Marcina Pełki (wydawnictwo Novae Res). Przez recenzentów porównywana do serialu Black Mirror. W swojej książce autor snuje niepokojącą wizję przyszłości.

Przyszłość może przynieść niespodzianki, o których nawet nie śniłeś.

Reforma służby zdrowia wreszcie zakończyła się sukcesem. Niekończące się kolejki zniknęły niczym zły sen, a procesy diagnozowania i leczenia bez udziału lekarzy oraz pielęgniarek przebiegają szybko i sprawnie. Pacjenci są zadowoleni, choć wyglądają nieco blado. Ziemia w niedalekiej przyszłości walczy z nasilającym się efektem cieplarnianym, a poza tym obcy są wśród nas. Czasami mają wrogie nastawienie, innym razem są przyjaźni, a jeszcze innym traktują nas jak zgraję półgłówków.

Taką właśnie, trochę śmieszną, a trochę straszną wizję przyszłości znajdziecie w opowiadaniach ze zbioru „Bladość powłok”. Szalone, ironiczne, prześmiewcze, a jednocześnie skłaniające do zadumy nad tym, dokąd zmierza nasza cywilizacja – od tej lektury nie sposób się oderwać!

Nie dziwiłem się reakcjom kumpli. Sam stanąłem jak wryty i rozglądałem się dookoła w zachwycie. Tu było pięknie i tego wrażenia w żaden sposób nie mąciła świadomość, że wszystkie te bajeczne rośliny wykonano z plastiku. W suchym jak pieprz i gorącym, pełnym pyłu świecie nie uchowały się żadne palmy, nie było lian, nie rosły i nie owocowały prawdziwe drzewa cytrynowe. Te, na które się gapiliśmy, wykonano na wzór i podobieństwo oryginałów i trzeba przyznać, że było to bardzo staranne wykonanie. Soczysta zieleń aż do nas krzyczała, płynący z głośników świergot ptaków kłuł w uszy, a do nosów wdzierało się cudownie czyste, rześkie powietrze. W tym momencie zazdrościłem moim przodkom tego, że na co dzień nie musieli nosić tych cholernych hełmów, że mogli swobodnie oddychać zawsze i wszędzie, a nie tylko w odpylonych klitkach mieszkalnych czy – tak jak my teraz – w Palmiarni.

Dr Marcin Pełka to postać niezwykła: Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. W trakcie czterech lat pracy jako przedstawiciel naukowy w firmach farmaceutycznych ukończył studia podyplomowe uzyskując Certyfikat Menadżera w zakresach Nowoczesne Techniki Zarządzania Przedsiębiorstwem, Marketing i Zarządzanie oraz Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Po powrocie do zawodu uzyskał tytuły specjalisty dermatologii i wenerologii oraz doktora nauk medycznych. Żonaty, ojciec dwóch wspaniałych córek. Ale Dr Pełka to także (a dla wielu, przede wszystkim) autor 7 książek w szeroko pojętym gatunku SF w tym, między innymi, "Pogiętych bajek" w których poddaje dekonstrukcji znane i powszechnie lubiane bajki, czyniąc je...bajkami dla dorosłych!:)

Jednocześnie chciałabym zaprosić Państwa do wzięcia udziału w wydarzeniu, na którym gościem będzie autor. Audycja o odbędzie się 5 lipca 2020 o 15:00.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1157690207927685/


comments powered by Disqus