„Przygody małego duchołapa” - recenzja

Autor: Agnieszka Krzyżewska Redaktor: Motyl

Dodane: 23-06-2020 20:32 ()


Piotr Duszyński to bohater cyklu szamańskiego („Szamański blues” i „Szamańskie tango”) oraz licznych opowiadań Anety Jadowskiej. Komiks „Przygody małego duchołapa” przedstawia dzieciństwo tej niezwykle ciekawej postaci i skierowany jest przede wszystkim do młodszych czytelników.

Na początku krótkie wprowadzenie dla osób, które nie miały jeszcze okazji sięgnąć po cykl szamański – Piotr Duszyński, zwany Witkacym, to przyjaciel Dory Wilk (bohaterki „Heksalogii o wiedźmie”) jeszcze z czasów jej pracy w policji. Jego przezwisko wzięło się z owianych legendą eksperymentów z różnego rodzaju narkotykami i lekami, które na sobie przeprowadzał. Dopiero dzięki Dorze Wilk dowiedział się, że jest szamanem i te wszystkie ciągoty ku psychodelicznym wizjom są niejako wpisane w rytuały związane z kontaktem z duchami i odwiedzaniem Zaświatów. Moim zdaniem jest to jedna z najbardziej udanych postaci Jadowskiej.

„Przygody małego duchołapa” opowiadają o dzieciństwie Witkacego. Mały Piotruś widzi duchy, bawi się z nimi w piaskownicy, zaprasza je do domu, by móc bawić się z nimi także nocą. Jednakże w pewnym momencie te zabawy wymykają spod kontroli i nasz mały bohater będzie musiał znaleźć sposób, żeby się z nimi rozprawić. Jak na Jadowską przystało, historia jest bardzo spójna, pełna humoru, do tego jeszcze opowiedziana językiem zrozumiałym przez dzieci. W przystępny sposób oswaja młodego czytelnika z problematyką śmierci. Akcja rozwija się dynamicznie i jest niezwykle wciągająca. Najbardziej poruszającym i świetnie przedstawionym aspektem opowieści jest relacja Piotruś – mama nieświadomie udzielająca trafnych wskazówek. Bardzo dobrze oddany jest też dramat magicznego dziecka wychowywanego w świecie niemagicznych ludzi, niemającego się do kogo zwrócić o pomoc w sytuacji, która go zdecydowanie przerasta.

Magdalena Babińska – autorka ilustracji komiksu, już od pewnego czasu współpracuje z Jadowską, wzbogacając swoimi rysunkami wszystkie cykle pisarki. Muszę przyznać, że w tym komiksie jej prace podobają mi się znacznie bardziej. Świetnie oddane są emocje żywych i nieżywych bohaterów, obrazki zaś dopracowane są w najmniejszym szczególe. Rysunki postaci przypominają mi trochę bajki Disneya oraz ilustracje ze starych książeczek dla dzieci, np. z serii „Poczytaj mi mamo”. Do tego bardzo pasująca stonowana kolorystyka komiksu sprawia, że z przyjemnością pochłania się tę pozycję.

Podsumowując – bardzo polecam wszystkim miłośnikom uniwersum Thornu, nie tylko tym młodszym, do których komiks jest skierowany, ale także tym starszym fanom prozy Jadowskiej. Historia nie wymaga znajomości innych cykli powieściowych autorki, można od niej zacząć swoją przygodę z Witkacym, gdyż komiks jest bardzo spójny z późniejszymi losami tego bohatera. Połączenie świetnej historii ze znakomitymi ilustracjami dało naprawdę wspaniały rezultat.

Komiks dostępny tylko w sklepie Wydawnictwa SQN.

 

Tytuł: Przygody małego duchołapa

 • Autor: Aneta Jadowska
 • Rysunki: Magdalena Babińska
 • Wydawca: SQN
 • Data wydania: 27.11.2019 r.
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • Oprawa: miękka
 • Format: 210 x 297 mm
 • Liczba stron: 82
 • ISBN: 9788381296656
 • Cena: 49,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Sine Qua Non za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus