„Papieże w historii”: „Jan Paweł II. Nie lękajcie się!” - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 24-05-2020 20:15 ()


Nasz święty rodak, Jan Paweł II, niezmiennie oddziałuje na świadomość milionów – nie tylko wiernych, nie tylko wyznawców chrześcijaństwa. To bez wątpienia postać pomnikowa, która stanowi symbol pragnienia wolności, humanizmu oraz miłości do bliźniego, świadek żywej wiary. W biografii polskiego papieża znajdują się natomiast elementy tak barwne i intrygujące, że z powodzeniem mogą stać się kanwą komiksowej historii, czego dowodem jest „Jan Paweł II. Nie lękajcie się!”.

Komiks rozrysowany przez Fabrizio Fiorentino do scenariusza Dobbsa zaczyna się od jednej z najbardziej tragicznych chwil całego pontyfikatu. Przenosimy się do Rzymu, dokładnie 13 maja 1981 roku, kiedy to na placu świętego Piotra, gdzie zgromadziły się tłumy wiernych, a papież padł ofiarą zamachowca. Ojciec święty, będąc na granicy życia i śmierci, zatapia się we wspomnieniach. Bolesnych, wstrząsających, pięknych, prozaicznych… ulotnych. Twórcy albumu wykorzystali bardzo sprytny zabieg formalny, dzięki któremu czytelnicy będą mogli uczestniczyć w niezwykłej drodze świętego.

Zobaczymy zatem dzieciństwo Karola Wojtyły w Wadowicach, śmierć jego bliskich – matki, ojca oraz brata. Na komiksowych kadrach odtworzono oczywiście formowanie się politycznego porządku po II WŚ, gdy władzę w Polsce przejęli komuniści, a także stopniowe dojrzewanie do decyzji, na której skutek utalentowany aktor, pasjonat filologii polskiego, sportu, szczególnie piłki nożnej, zdecydował się wybrać kapłaństwo. Dobbs zadbał o to, aby przekaz – pomimo eksperymentalnej narracji, to znaczy zaburzonej chronologii – był jasny i zrozumiały.

Historyczna prawda i emocjonalny wydźwięk opowieści to zasługa Fabrizio Fiorentino, który w perfekcyjny sposób urzeczywistnił cywilizacyjne przemiany, jakie zachodziły w czasach pontyfikatu Jana Pawła II. I tak też zobaczymy nie tylko Stolicę Apostolską, ale również przedwojenną, jak i powojenną Polskę. Czasem są to obrazy zapisane na odpowiednio spreparowanych fotografiach, co wzmacnia tylko autentyzm historii. Ciekawe jest również zakończenie komiksu, kiedy to obserwujemy zespół filmowców pracujący nad specjalnym dokumentem o naszym wielkim rodaku.

Niezwykle interesującym dopełnieniem całego albumu są faktograficzne materiały, które pozwalają zrozumieć kulturowy i społeczny kontekst dla pontyfikatu Jana Pawła II. „Młodość w Polsce”, „Koniec zimnej wojny”, „Kto chciał zabić papieża” czy „Biskup w czasach komunizmu” to tytuły cennych artykułów, które wzmacniają również edukacyjny charakter publikacji. Dodatkowo znajdziemy bogaty leksykon z postaciami pokroju Jana Tyranowskiego, mistyka, bliskiego przyjaciela Karola Wojtyły czy arcybiskupa Adama Sapiehy, protektora młodego księdza Wojtyły.

Cóż powiedzieć, album „Jan Paweł II. Nie lękajcie się” to naprawdę obiecujące rozpoczęcie nowej serii „Papieże w historii”, w której europejscy twórcy na nowo odkrywają życiorysy biskupów Rzymu. Nasz święty rodak, Jan Paweł II, niezmiennie oddziałuje na świadomość milionów – nie tylko wiernych, nie tylko wyznawców chrześcijaństwa, ale również artystów, czego dowodem jest ten przepięknie zilustrowany i interesująco rozpisany komiks o życiu naszego polskiego świętego.

 

Tytuł: Papieże w historii: Jan Paweł II. Nie lękajcie się

  • Scenariusz: Dobbs
  • Rysunki: Fabrizio Fiorentino
  • Przekład: Ernest Kacperski
  • Wydawca: Egmont
  • Oprawa: miękka
  • Papier: kreda
  • Objętość: 56 stron
  • Format: 216x285         
  • ISBN: 978-83-281-9883-8   
  • Cena: 34,99 zł 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus