„Czapu Czipu” - zabawy z wyobraźnią - książki wspomagające rozwój mowy

Autor: HarperCollins Polska Redaktor: Motyl

Dodane: 18-05-2020 15:22 ()


Jak wspierać umiejętności z czterech obszarów rozwoju dziecka, w tym fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego? Nakładem HarperCollins Polska (dawniej Egmont) 20 maja br. do sprzedaży trafi nowa seria kartonowych książeczek „Czapu Czipu”, wspomagających w naturalny dla dziecka sposób całościowy jego rozwój. Na początek do rąk czytelników zostanie oddany cykl Zabawy z wyobraźnią, a w nim cztery tytuły: „Co to tak człapie?”, „Co to tak skrobie?”, „Co to tak świszczy?” i „Co to tak kapie?”. Nieoceniona pomoc dla rodziców, pedagogów i logopedów w codziennej nauce mowy, a dla milusińskich doskonałe zabawy i zagadki oraz praktyczna wiedza o świecie! Czapu Czipu to również bohater animacji o tym samym tytule.

KREATYWNOŚĆ BEZ GRANIC

Każde dziecko jest artystą, problem polega na tym, jak pozostać artystą, gdy się dorośnie. – mówił Pablo Picasso. Dziecko ma nieskończoną wyobraźnię, dla której nie ma ram, jest nieskrępowana absolutnie niczym. Dla dziecka nie ma rzeczy niemożliwych, a dla dorosłych wszystko jest kłopotem i nie wychodzą poza zwykły nawias. Utracili coś bezpowrotnie.

„Czapu Czipu” to seria, która oddaje kreatywność dzieci. Książki odzwierciedlające twórcze myślenie, pełne zagadek dźwiękowych i wizualnych, zachęcające do poszukiwania rozwiązań, podejmowania różnych aktywności. Oferujące rozrywkę, ale i edukację w wysmakowanej szacie graficznej. Każdy cykl w ramach serii będzie prezentował inną sferę rozwoju dziecka. Wkrótce oprócz Zabaw z wyobraźnią, ukażą się jeszcze Zabawy z ruchem, Zabawy z kolorem i Zabawy z kształtem. Wszystkie zostały stworzone w oparciu o zalecenia ekspertów.

CZAPU CZIPU, A KTO TO TAKI?

Czapu Czipu to ciekawski chłopiec o bujnej wyobraźni. Ma wielką papierową czapkę, która jest jak czarodziejski kapelusz - potrafi naśladować ludzi, zwierzęta i przedmioty, a chłopcu szykuje różne zagadki. Mały czytelnik też stara się je odgadnąć. Przygląda się, jak czapka zmienia kształty i próbuje naśladować wydobywające się z niej dźwięki.

Inspiracje czerpałam z obserwacji  swojego czteroletniego synka. Jego ulubioną wówczas zabawą było wyciąganie zabawek z papierowej czapki jak z magicznego kapelusza. Stworzyłam papierowe kukiełki, za pomocą których opowiadałam dziecku kolejne przygody mówi o początkach powstania Czapu Czipu Bogna Sroka-Mucha, pomysłodawczyni, autorka i ilustratorka serii. Każdy rodzic wie, że dzieci uwielbiają niespodzianki. A książeczki wypełnione są zagadkami, które dzieci wraz z bohaterem Czapu Czipu będą starały się rozwiązywać. Papierowa czapeczka symbolizuje wyobraźnię dziecięcą, a więc może w niej się zmieścić zarówno myszka, klaun, czarownica jak i olbrzymi słoń. dodaje autorka.

GDZIE TAK SKROBIE, ŚWISZCZY, KAPIE?

Nauka mowy nie rozwija się w próżni, składają się na nią emocje, wspólnie spędzony czas, uczestniczenie w życiu dziecka. Dostarczanie różnych bodźców niewątpliwie wpływa na przebieg procesu poznawczego. Wsparciem naturalnego rozwoju mowy są między innymi proste historie
z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi opowiadane dziecku. Opatrzone ładnymi ilustracjami dodatkowo wprowadzają ekspresję i zabawę. Cztery pierwsze tytuły z  cyklu Czapu Czipu: „Co to tak człapie?”, „Co to tak skrobie?”, „Co to tak świszczy?” i „Co to tak kapie?” to pozycje, w których dziecko niejako czyta razem z dorosłym poprzez wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Maluch może je powtarzać, a dodatkowo nazywać obrazki zamieszczone w tekście. Barwy, kształty są stanowcze, wyraziste, przykuwające uwagę. Ilustracje wykorzystują elemen­ty kolażu, wycinanki, tekstur malarskich oraz rysunkowych. Do tego zagadki dźwiękowe, wizualne, liczne ćwiczenia wykonywane mimochodem podczas czytania, kształtowanie pamięci słuchowej, rozwijanie wrażliwości na rodzaje dźwięków to wszystko składa się na podstawy prawidłowego rozwoju mowy.

Książeczki z serii Czapu Czipu wspomagają artykulację w prosty i czytelny sposób. Nagromadzenie wyrażeń dźwiękonaśladowczych wprowadza klimat zabawy, a ich powtarzanie sprzyja nauce głosek, sylab i wyrazów oraz pomaga je utrwalić.przekonuje Anna Strzałkowska, logopeda, konsultantka serii „Czapu Czipu”.

Cykl Czapu Czipu porusza wiele aspektów rozwoju dziecka. To wielozmysłowa nauka poprzez zabawę, która pobudza wyobraźnię, zachęca do podjęcia działania i kształtuje poczucie własnej sprawczości oraz sukcesu. Jest znakomitą formą wspólnego spędzania czasu.dodaje Katarzyna Skowron, psycholog dziecięcy, konsultantka serii „Czapu Czipu”.

POWSTAŁ SERIAL, TERAZ KSIĄŻKI

Czapu Czipu najpierw zagościł w serialu animowanym. Do dziś powstało 26 odcinków, których producentką jest Marta Gebhardt z Fundacji Anima Art. Zarówno w animacji, jak i w książeczkach główną rolę odgrywa obraz i dźwięk. W animacji nie ma lektora, tylko dźwiękonaśladowcza muzyka. Książeczki swobodnie nawiązują do serialu. Występuje w nich narrator, a dźwięki zastąpiły onomatopeje. Tytuły książek zapowiadają zagadki dźwiękowe. Zawartość merytoryczna książek została dobrana w taki sposób, aby wzbudzać w dzieciach podstawowe emocje tj. radość, smutek, zdziwienie, strach. Bazu­jąc na teorii mówiącej, iż kształcenie emocjonalne jest istotną częścią edukacji przez sztukę, można śmiało stwierdzić, że Cza­pu Czipu świetnie wpisuje się w tę rolę. Uczy dzieci już od naj­młodszych lat systemów poznawania świata i służy usprawnianiu mechanizmów poznawczych i kształ­towaniu twórczej postawy. Z Czapu Czipu każde dziecko może stworzyć z kawałka kolorowego papieru swoją magiczną czapkę i czarować z niej własne pomysły.

 

O KSIĄŻKACH:

Czapu Czipu. Co to tak kapie?

Autor: Bogna Sroka-Mucha

Ilustrator: Bogna Sroka-Mucha

Oprawa: kartonowa

Objętość: 10 stron

Format: 180x210

Cena: 24,99

ISBN: 978-83-281-4619-8

Grupa docelowa: 0-3 lat

 

W książce „Co to tak kapie?” Czapu Czipu zastanawia się, jakie niespodzianki szykuje nadchodząca wiosna. Co kryje w sobie jego czarodziejska czapka? Czy dochodzący z niej tajemniczy dźwięk to odgłos deszczu, burzy, a może śniegu? 

Czapu Czipu. Co to tak skrobie?

Autor: Bogna Sroka-Mucha

Ilustrator: Bogna Sroka-Mucha

Oprawa: kartonowa

Objętość: 10 stron

Format: 180x210

Cena: 24,99

ISBN: 978-83-281-4620-4

Grupa docelowa: 0-3 lat

 

W książce „Co to tak skrobie?” Czapu Czipu zastanawia się, kto ukrył się w czapce. Pająk? Ptak? Czarownica skrobiąca marchewkę? A może jeszcze ktoś inny? Czy dźwięki wydobywające się z czarodziejskiej czapki uda się naśladować?

Czapu Czipu. Co to tak świszczy?

Autor: Bogna Sroka-Mucha

Ilustrator: Bogna Sroka-Mucha

Oprawa: kartonowa

Objętość: 10 stron

Format: 180x210

Cena: 24,99

ISBN: 978-83-281-4621-1

Grupa docelowa: 0-3 lat

Z czapki Czapu Czipu znów wydobywają się tajemnicze dźwięki – szumy, świsty i piski. Sprawdź razem z Czapu Czipu, skąd się biorą i spróbuj wydać podobne odgłosy!

 

Czapu Czipu. Co to tak człapie?

Autor: Bogna Sroka-Mucha

Ilustrator: Bogna Sroka-Mucha

Oprawa: kartonowa

Objętość: 10 stron

Format: 180x210

Cena: 24,99

ISBN: 978-83-281-4622-8

Grupa docelowa: 0-3 lat

Co tak człapie pod czapką Czapu Czipu i wydaje dziwne dźwięki? Czy to jakieś zwierzątko? A może skaczące piłeczki? Czy ty też potrafisz tak człapać?


comments powered by Disqus