Księżycowa trylogia od wydawnictwa Royal Hawaiian Press

Autor: Royal Hawaiian Press Redaktor: Motyl

Dodane: 10-05-2020 23:46 ()


Miło nam poinformować, że nakładem wydawnictwa Royal Hawaiian Press ukaże się Księżycowa trylogia „Lunnaria" autorstwa naszej recenzentki, Luizy Dobrzyńskiej. Poniżej znajdziecie opis serii oraz okładki poszczególnych tomów. 

Młoda bibliotekarka Leeta przez przypadek znajduje się w centrum rozgrywek politycznych, co o mało nie kończy się dla nie tragicznie. Dzięki pomocy tajemniczego sponsora zostaje wyleczona z ciężkich obrażeń i jako jedyny świadek zamachu na członków globalnego rządu staje się groźna dla wielu prominentów. Jej protektor, nazywany Obywatelem Hakatem, decyduje się wysłać dziewczynę na księżyc, do przemysłowego miasta, gdzie byłaby bezpieczniejsza niż na Ziemi.

Miasto Lunnar jest całkowicie zależne od dostaw z Ziemi i teoretycznie podlega jej jurysdykcji, ale naprawdę rządzą tam wielkie korporacje górnicze. Leeta dostaje przydział do miejscowej policji - szkoły policyjne od dawna nie istnieją, rekruci są szkoleni w terenie przez starszych funkcjonariuszy. W nowej pracy dziewczyna uczy się, jak rozwiązywać zagadki kryminalne i jednocześnie stara się wypełnić zadanie, otrzymane od Obywatela Hakata tuś przed podróżą. Pomaga jej Sue Herefort, siostrzenica polityka i jednocześnie specjalistka od pozyskiwania danych z sieci, oraz android Monty.

Najważniejszą warstwą książki jest nie tyle tło fantastyczne czy kryminalne, ile sprawy społeczne, przemyślenia nad tym, do czego prowadzą nas obserwowane już dziś przemiany. Nie brak również rozważań na temat istoty sztucznej inteligencji i jej przyszłej roli w naszym społeczeństwie, w którym ludzie stają się coraz bardziej samotni.

Seria „Lunnaria" łączy w sobie cechy fantastyki obyczajowej, kryminału i dystopii. Opisuje daleką przyszłość, w której ludzkość podlega drobiazgowej kontroli i segregacji klasowej. Kryterium przynależności do jednej z klas jest IQ, określane przy urodzeniu według pomiarów gęstości synaptycznej mózgu. Pozwolenia na posiadanie dziecka wydawane są przez komisje, surowo oceniające zdrowie fizyczne i psychiczne przyszłych rodziców, a małżeństwa między kastami są zakazane. Mimo to ludzie są przekonani, że żyją w najlepszym ze światów, czemu sprzyja prowadzona od najmłodszych lat indoktrynacja.


comments powered by Disqus