Majowe nowości od Timofa

Autor: Paweł Timofiejuk Redaktor: Motyl

Dodane: 04-05-2020 11:31 ()


Prezentujemy majowe premiery wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami trzech publikacji. 

 

Sezon polowań

Scenariusz: Emiliano Pagani
Rysunki: Bruno Cannucciari
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Cena: 49 zł
ISBN: 978-83-66347-34-2
Format: 195x270
Oprawa: twarda
Liczba stron: 88
Druk/barwność: czarno-biały
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 302
Wydanie: I
Data wydania: 15 maja 2020

W niewielkiej miejscowości pośród lasu, zamieszkanej w większości przez myśliwych, trzy kobiety prowadzą ekologiczne gospodarstwo, na które miejscowi patrzą niechętnie, bo jest zbyt nowoczesne w obliczu miejscowych tradycji. Życiem w mieścinie kieruje rutyna, a polowania na dziki, bardzo w okolicy liczne, stanowią główne zajęcie ludności. Bruno, przywódca myśliwych, jest pierwszy do krytyki pracy kobiet, tak odległej od zwyczajów mieszkańców okolicy. Napięcie narasta, kiedy zaczyna dochodzić do kradzieży. Myśliwi od razu wskazują winowajców. Są pewni, że to sprawka imigrantów. Wszystko, co jest inne od tutejszej codzienności, wydaje im się zagrożeniem.

"- Polowanie często wiązane jest z tragicznymi historiami. Orion, myśliwy, został na przykład zabity przez boginię łowów. Myśliwy często staje się zwierzyną.
- To wszystko bardzo ciekawe, naprawdę. Tyle że nie mamy tu rozmawiać o polowaniach, a o zabójstwie. Jest pewna różnica.
- ...".
"Sezon polowań", to kolejna niezwykle trafna obserwacja współczesnego społeczeństwa, dokonana przez włoskich autorów. Emiliano Pagani rozpoczął współpracę z miesięcznikiem satyrycznym „Il Vernacoliere” w 1991 roku. W 2005 roku wydał pierwszy album komiksowy ze zbiorem historyjek o rodzinie Quagliottich. Jego największy sukces to seria o Donie Zaukerze, przeklinającym i gniewnym księdzu egzorcyście. Do jego innych dzieł należą: X-Nerd – Eroi di pace (2011), Nirvana (Panini, 2011), Slobo e Golem
(2016).

Bruno Cannucciari rozpoczął karierę od magazynu „Comic Art” i postaci Yellow Kida. Dla tego samego pisma stworzył Franco&Bruno. W listopadzie 1986 znalazł zatrudnienie jako ilustrator w gazecie „Italia Oggi” i przez pewien czas rzadziej zajmował się rysowaniem komiksów. W 1988 roku wprowadził na łamy serii Lupo Alberto
postać Winny’ego, by następnie zająć się postacią Lupo Alberto (stworzoną przez Silvera).

To ich drugi, po "Krakenie", komiks wydany w Polsce.Irena tom 5: Życie po

Scenariusz: Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël
Rysunki: David Evrard
Kolor: Walter
Tłumaczenie: Małgorzata Fangrat-Jastrzębska
Cena: 49 zł
ISBN: 978-83-66347-28-1
Format: 235X315
Oprawa: twarda
Liczba stron: 72
Druk/barwność: Kolor
Zalecane dla odbiorcy: Wszyscy/dzieci
Komiks nr 303
Wydanie: I
Data wydania: 15 maja 2020 r. 

 

Ostatni tom serii o Irenie Sendlerowej. Komiks opowiada o powojennych losach Ireny oraz o tym jak starano się przywrócić pamięć o jej dokonaniach.

Irena Sendlerowa, działaczka ruchu odporu, była jedną z bohaterek II wojny światowej. Uratowała prawie 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta. W 1965 roku uznana za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. Zmarła w 2008 roku w Warszawie.

Warto podsunąć go do przeczytania dzieciom, ale lektura będzie zajmująca także dla dorosłych. Trzeba jednak potraktować tę opowieść, zgodnie z intencjami autorów, jako jedynie zaproszenie do samodzielnego studiowania niezwykłego życia tytułowej bohaterki. Nie jest to bowiem komiks historyczny w sensie ścisłym, nie jest to także – tym bardziej – dokument ukazujący wiernie poszczególne zdarzenia z jej życia (choć w komiksie znalazły się przypisy wyjaśniające pewne zdarzenia oraz lista książek poświęconych Irenie Sendlerowej). „Irena” pozostaje dostosowaną do dziecięcej wrażliwości, mądrą i przejmującą wizją życia zgodnego z pewnymi wartościami. Jest to budująca opowieść o tym, że nawet w czasach, gdy tak trudno było żyć godnie, byli ludzie przedkładający życie innych ponad własne bezpieczeństwo.
Paweł Ciołkiewicz, esensja.pl

Oskar Ed: Mój największy sen

Scenariusz i rysunki: Branko Jelinek
Tłumaczenie: Krystyna Mogilnicka
Cena: 99 zł
ISBN: 978-83-66347-27-4
Format: 205x280
Oprawa: miękka
Liczba stron: 344
Druk/barwność: czarno-biały
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 304
Wydanie: I
Data wydania: 15 maja 2020 r. 

Usiądź obok Oskara Eda na tylnym siedzeniu obtłuczonego samochodu jego rodziców, odetchnij mieszanką smrodu papierosów jego ojca i perfum jego matki, stań się niemym świadkiem wędrówki przez somnambuliczny krajobraz, gdzie hiperwrażliwość i bujna wyobraźnia rozkłada, i tak już dosyć chybotliwą rzeczywistość, na obrazy przypominające surrealistyczny sen. Licz słupki przy drodze, parkingi i przydrożne restauracje, raz, dwa, trzy… Wygodnie ci się siedzi? Oskar Ed to pielgrzym na niekończącym się tripie, uciekający we własne wszechświaty, w których zawsze dosięgnie go jednak cień nieprzyjemnej teraźniejszości.
Oskar Ed to wyjątkowe dziecko, być może zbyt dojrzałe i wewnętrznie trochę rozbite. Fantazjuje na temat prawdziwego życia, czy wszyscy trafiamy do niewoli jego konfabulacji, tam, na tylnym siedzeniu obtłuczonego samochodu jego rodziców? Dosiądź się, śmiało. Licz słupki, miejsca odpoczynku i stacje benzynowe, raz, dwa, trzy… Witaj w świecie Oskara Eda!

Książka dofinansowana została przez Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej.

Galeria


comments powered by Disqus