Majówka z hitami Marvela, czyli remedium na trudne czasy

Autor: FOX POLSKA Redaktor: Motyl

Dodane: 30-04-2020 15:45 ()


Od kilkunastu lat filmy o superbohaterach święcą tryumfy w kinach na całym świecie. Postaci znane z komiksów widnieją dosłownie wszędzie - są na zeszytach, kubkach, ubraniach i poduszkach, ale nie tylko! Gofrownica wypiekająca w cieście atrybuty Avengersów, hantle Thora, plecak w kształcie tarczy Kapitana Ameryki, perfumy Iron Mana? Nasza wyobraźnia nie zna granic. Musimy naprawdę kochać superbohaterów! Ale dlaczego?

Miłość do peleryny od dziecka

Na szczęście z odpowiedzią spieszą nam naukowcy, tym razem japońscy, nie amerykańscy. W dość nietypowym badaniu[1] uczeni z Uniwersytetu w Kioto stwierdzili, że nasza miłość do superbohaterów rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym. Jak doszli do takich wniosków? Bobasy, którym pokazywano animowane historie z postaciami ratującymi innych z opresji, wolały bawić się zabawkami będącymi replikami pomocnych bohaterów. Fenomen filmów z Uniwersum Marvela pokazuje jednak, że miłość ta na długo nie daje o sobie zapomnieć. Dlaczego dorośli także kochają mocarzy ratujących świat? Jak zauważa dr Robin Rosenberg, psycholożka zajmująca się tematem wpływu superbohaterów na ludzką psychikę (to musi być ciekawe zajęcie!): - Opowieści o tym, jak rodzą się bohaterowie, inspirują nas i dostarczają nam wzorców zachowań radzenia sobie z trudnościami; pomagają zrozumieć sens ukryty w traumatycznych przeżyciach i wskazują, jak odnaleźć w sobie siłę do stawienia czoła przeciwnościom losu[2].

Bohaterowie na miarę naszych czasów

W burzliwych czasach zwracamy się więc ku superbohaterom ratującym świat, szukając w ich historiach nadziei, otuchy i oderwania od nieciekawej rzeczywistości. Nie bez przyczyny pierwsze komiksy z obdarzonymi nadprzyrodzoną siłą samotnikami pojawiły się w Stanach Zjednoczonych po Wielkim Kryzysie lat 30., szczyt swojej popularności notując po II Wojnie Światowej. Najbardziej znane wydawnictwo komiksowe, Marvel Comics, powstało w Nowym Jorku w 1939 roku. To właśnie opowieści graficzne spod znaku Marvela, autorstwa m.in. legendarnego Stana Lee, powołały do życia tak ikoniczne postaci, jak Iron ManaHulkaThora czy Kapitana Amerykę. Prawdziwe szaleństwo na punkcie superbohaterów zapanowało jednak na całym świecie dopiero dzięki magii kina. Produkcje należące do Marvel Cinematic Universe, będące adaptacją komiksów Marvela, to jedna z najpopularniejszych i najbardziej kasowych franczyz filmowych w historii. Mimo że pierwszy film z uniwersum Marvela powstał dopiero w 2008 roku, to od tego czasu do kin trafiło już ponad 20 produkcji Marvel Studios. Przeciwności losu nam ostatnio nie brakuje. Wszystkim przyda się nieco otuchy i nadziei w tych niecodziennych czasach. Chwile oderwania od rzeczywistości może zapewnić nam maraton filmów Marvela.
 
FOX zaprasza na majówkę z kinowymi hitami uniwersum Marvela od 1 do 3 maja od 16:00. Już w piątek 1 maja od godziny 16:00 zobaczymy filmy Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie, Avengers oraz Avengers: Czas Ultrona. Przez cały majowy weekend obejrzeć będzie można powtórki filmów, a w niedzielę 3 maja o godzinie 19:00 czeka nas dwuodcinkowa premiera serialu Inhumans.

comments powered by Disqus