„Kaczogród. Carl Barks” tom 7: „Miasto złotych dachów i inne historie z lat 1957-1958” – recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 16-04-2020 23:19 ()


„Kaczki! UUuuu! Dzioby w górę, zgodnym chórem – kaczki!” – a właściwie „Kaczogród”. Magiczne miejsce, do którego wracamy co jakiś czas przy okazji premier albumów z kolekcji Carla Barksa. Twórczość legendarnego twórcy nie przestaje zadziwiać.

Bo Barks zapisał się złotymi głoskami w historii medium. Amerykański scenarzysta i rysownik potrafił bowiem na kartach swoich komiksów zapisać słowa zrozumiałe dla najmłodszych, jak i najstarszych. Uniwersalność – element powtarzany niczym mantra – oddziałuje na bardzo wielu, bardzo różnych poziomach czytelniczego doświadczenia. Nie inaczej jest w przypadku zbiorczego albumu opatrzonego tytułem „Miasto złotych dachów”, w którym poznajemy dzieje kolejnej rywalizacji pomiędzy Donaldem a Sknerusem – tym razem pomysł na intratny biznes opiera się na sprzedaży magnetofonów i piecu. Etos pracy opracowano z humorem, sympatią do bohaterów, a całość spuentowano w ciekawy, dający do myślenia sposób. Jak to zresztą u Barksa bywa!

Liczy się też przygoda, to kolejna oczywista kwestia! Tym razem pretekstem jest opowieść, która rozgrywa się „W kopalniach króla Salomona”, jak i „Zakazanej wyspie”, gdzie nietypowa rodzina ucieka od świąt… jakkolwiek absurdalnie to brzmi! Bardzo interesująca jest też historia, którą znamy jako „Kopalnię pieniędzy”, bo jest to komiks z debiutem Dziadka Be. W całości pojawiają się opowieści krótsze i dłuższe, rozbudowane bardziej, rozbudowane mniej – symboliczne, zwariowane, piękne i niezwykle estetycznie. Warto chyba jeszcze wyróżnić „Zgodnie z kodeksem”, czyli jeden z nigdy niewydanych wcześniej komiksów. Barks to twórca niezwykle płodny, bo to on powołał do życia nie tylko Sknerusa McKwacza, ale również Braci Be, Diodaka czy Gogusia Kwabotyna. I stopniowo, wreszcie, poznajemy – na nowo – wszystkich bohaterów z tej niezwykłej gromadki.

„Kaczogród Carla Barksa - Miasto złotych dachów i inne historie z lat 1957-1958” to kolejny zbiór, bardzo ważnych, unikalnych historii, w których rozsmakują się prawdziwi fani kaczych opowieści. Najobszerniejszy ze wszystkich tomów – liczący aż 256 stron – zachwyca formą, treścią i przesłaniem. Można to powtarzać w kółko, ale taka jest prawda. Nieodżałowany Carl Barks pozostaje twórcą prawdziwie magicznym.

 

Tytuł: KaczogródCarl Barks tom 7: Miasto złotych dachów i inne historie z lat 1957-1958

  • Scenariusz: Carl Barks
  • Rysunki: Carl Barks
  • Przekład: Jacek Drewnowski, Marcin Mortka
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 26.02.2020 r. 
  • Oprawa: twarda
  • Stron: 256
  • Format: 170x260
  • ISBN: 9788328142756
  • Cena: 69,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji

Galeria


comments powered by Disqus