Aneta Jadowska „Złodziej dusz” - recenzja

Autor: Agnieszka Krzyżewska Redaktor: Motyl

Dodane: 25-03-2020 21:19 ()


Ze wszystkich literackich „bohaterek, które kopią tyłki” Dora Wilk jest zdecydowanie najbardziej przebojowa. A jej historia rozpoczyna się w „Złodzieju dusz” - pierwszym tomie najlepszej serii Anety Jadowskiej.

Dora Wilk prowadzi podwójne życie. Oficjalnie - jest policjantką, która dostaje sprawę morderstwa starszej pani - miłośniczki głośnego słuchania Jedynego Słusznego Toruńskiego Radia oraz agresywnego nawracania sąsiadów. Lista jej rzekomych „wrogów” jest bardzo długa - małe dzieci, rodzice małych dzieci, właściciele psów, studenci innych uczelni niż Jedyna Słuszna, młode niezamężne dziewczyny, stare panny, homoseksualiści i lewacy, nawet syn i synowa. Wybór podejrzanego spośród potencjalnych sprawców nie jest prosty, co utrudnia jeszcze praca w dość zmaskulinizowanym środowisku, które tylko czeka, aby wytknąć koleżance jakiś błąd, albo okazuje otwartą wrogość i lekceważenie.

Dora Wilk ma ukrytego asa w rękawie - jest wiedźmą, i to taką prawdziwą, dzięki recesywnym genom magii miłości (ze strony matki) i magii północy (ze strony ojca). Dzięki swoim zdolnościom potrafi zobaczyć więcej niż inni, co jest niezwykle pomocne w pracy w policji.

Drugie życie Dory Wilk związane jest z jej nadnaturalnym dziedzictwem i zaczyna się po przekroczeniu bramy do „magicznego Torunia”, czyli Thornu zamieszkałego przez inne nadnaturalne istoty, takie jak wampiry, wilkołaki, szyszymory, inne wiedźmy, starożytne bóstwa, ale także stworzenia z innego systemu - anioły, demony, diabły. Problem w tym, że nadnaturalni znikają w tajemniczych okolicznościach. Kiedy spotyka to najbliższą przyjaciółkę Dory Wilk, wiedźma osobiście angażuje się w znalezienie winnego jej zniknięcia.

Jak już na wstępie pisałam, „Złodziej dusz” to początek cyklu według mnie najlepszego i najbardziej dopracowanego, jaki wyszedł spod pióra Jadowskiej. Sama bohaterka Dora Wilk jest bardzo dobrze skonstruowana - z jednej strony kobieca, pełna emocji i seksapilu, z drugiej - silna, zdecydowana, niebojąca się trudnych wyzwań i „kopiąca tyłki”. Co ważne, ta postać się rozwija, dojrzewa do pewnych decyzji, z czasem zmieniają się też jej relacje z innymi bohaterami powieści.

No właśnie - bohaterowie drugo- i trzecioplanowi. Wydawałoby się, że na tle tak wspaniałej postaci, pozostali wypadną blado, jednak nic takiego się nie dzieje - Jadowska doskonale potrafi zarysować ich unikalną osobowość. Dotyczy to zwykłych ludzi - kolegów i koleżanki z pracy, całej plejady podejrzanych, ale także nadnaturalnych. Wśród nich są osoby dobre, złe i takie pośrodku, niektórych jesteśmy sobie w stanie wyobrazić nawet po kilku zdaniach, dobitnie opisujących ich wygląd i charakter.

Ogromnym atutem powieści jest nadnaturalny świat, a w szczególności alternatywne miasta - Thorn (Toruń) i Trójprzymierze (Trójmiasto), gdzie obok siebie żyją wcześniej wspomniane magiczne istoty pochodzące z różnych podań i mitów. Pomimo pomieszania tak różnorodnych systemów, świat jest zadziwiająco spójny i niezwykle barwny. Nietrudno sobie wyobrazić, że jest w nim sporo konfliktów, które urozmaicają całą historię.

Powieść bardzo dobrze się czyta - Jadowska świetnie operuje językiem, chociaż na początku pierwszoosobowa narracja, gdzie momentami główna bohaterka zwraca się wprost do czytelnika i mu wszystko łopatologicznie wyjaśnia, może drażnić. Jednak w stosunku do wcześniejszej edycji z 2012 roku, wydanej przez Fabrykę Słów, zostało to nieco złagodzone. Aktualne wydanie (SQN) zostało poprawione i wzbogacone ilustracjami Magdaleny Babińskiej. Okładka przedstawia Dorę Wilk w trakcie śledztwa i dużo bardziej pasuje do treści książki niż anorektyczna modelka w nienaturalnej pozie w skórzanej kurtce i z bronią z poprzedniego wydania.

Podsumowując, gorąco polecam wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji wejść w magiczny świat Dory Wilk - czeka Was wspaniała przygoda, mnóstwo uniesień, emocji i zaskoczeń, a to dopiero pierwszy tom serii, która z każdą kolejną książką staje się ciekawsza i coraz bardziej wciągająca. Zagorzałym fanom zaś polecam wymienić starą wersję na nową - dużo przyjemniej czyta się książkę z ilustracjami tak dobrze odpowiadającymi naszym wyobrażeniom.

 

Tytuł: Złodziej dusz

  • Autor:  Aneta Jadowska
  • Wydawnictwo: SQN 
  • Liczba stron: 464
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Data wydania: 12.02.2020 r. 
  • Wydanie: III
  • ISBN: 9788381297110
  • Cena: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Sine Qua Non za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus