„Trzymaj się, Sunny!” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 29-02-2020 23:51 ()


Sunny wróciła od dziadka z wakacji, a przed nią kolejny rok w szkole pełny nowych wyzwań i czasu spędzonego ze znajomymi. Wyprawa do dziadka trochę zmieniła dziesięcioletnią dziewczynkę, która już nie patrzy tak beztrosko na życie, a zaczyna dostrzegać jego elementy w bardziej dojrzały sposób.

Nauka czy chwile spędzone z najlepszą przyjaciółką Deb przed telewizorem i ulubionymi serialami nie koją jednak zmartwień, które powracają do dziewczynki niczym bumerang. Wszystko w domu i w szkole przypomina jej o starszym bracie Dale’u. Jego zagubienie i nałóg spowodowały, że musi pozostać czysty w odległej szkole z internatem. Dla młodziutkiej Sunny nie jest to do końca zrozumiałe, zwłaszcza że bardzo tęskni za swoim bratem. I gdy nawet spędza czas na wygłupach czy pomagając mamie, to nie ma chwili, by coś nie przypomniało jej o Dale’u.

Komiks rodzeństwa Holmów pod płaszczykiem rozrywkowej i ciepłej opowieści skupia się na traumie, sposobach jej przeżywania, a nade wszystko na dojrzałości do podejmowania decyzji i próbie zmieniania swojego postępowania. Sunny jest tu w centrum wydarzeń, ma wiele pasji, czerpie radość z najmniej oczekiwanych chwil w życiu, a przy tym nie zapomina, co jest w nim najważniejsze. Jednocześnie nie zapomina o bracie, nie oddala się od niego, a wręcz przeciwnie wyciąga pomocną dłoń do niego w okresie terapii. Nie czyni tego, jak rasowy psycholog, ale stale przypomina Dale’owi, że jej na nim zależy, nie skreśla go, a za pomocą niewielkich gestów, życzliwości czy nieoczekiwanych upominków przypomina bratu gdzie jego miejsce. Tylko od niego zależy czy te przejawy siostrzanej pomocy odbierze jako chęć odnowienia dawnych relacji i ponowne zaproszenie na rodzinne łono.

Dodatkowo autorzy nie zapominają o fascynacjach Sunny. Komiksy i seriale przewijają się w tle, a dziewczynka odkrywa w sobie nową pasję. Żonglerkę i to w dodatku flagą. Pomysłowość w przeszczepianiu elementów życia codziennego na pole komiksu nadaje autentyczności tej opowieści, którą pochłania się z nieodpartą satysfakcją. Wszystko dzięki Sunny, która nie jest jednowymiarową postacią, a jej życie poza niewielkimi smutkami rozsadzają codzienna radość i szalone zabawy. Dlatego też warto sięgnąć po tę pozycję wydawnictwa Jaguar, aby wnikliwie przestudiować perypetie pewnej dziesięciolatki i jej sposoby na nudę w barwnych latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Któż bowiem inny niż Sunny wykaże troskę zarówno o swoich bliskich, jak i o aligatora Ala, który grasuje gdzieś we florydzkich chaszczach i polach golfowych. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli słodko-gorzkich obyczajowych opowieści.

 

Tytuł: Trzymaj się, Sunny! 

 • Autorzy: Jennifer L. Holm, Matthew Holm
 • Kolor: Lark Pien
 • Tytuł oryginalny Sunny Side up
 • Tłumaczenie Małgorzata Kaczarowska
 • Wydawnictwo: Jaguar
 • Data premiery: 23.12.2019 r. 
 • ISBN 9788376868394
 • Oprawa miękka
 • Stron: 224
 • Format 135x200 mm
 • Cena 29,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Jaguar za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus