25 lat od wydania „Opowieści Gantheta” w Polsce

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 29-02-2020 15:12 ()


Przeszło 25 lat temu, w styczniu 1995 roku ukazały się pięćdziesiąte numery miesięczników „Batman” i „Superman". Niestety z takiego wyniku nie mogli cieszyć się fani trzeciej serii DC w Polsce - „Green Lanterna". Pół roku wcześniej na rynku ukazał się zaledwie 10., a zarazem ostatni numer dwumiesięcznika o Zielonych Latarniach. Jedyną pociechą wydawał się planowany jako „Wydanie Specjalne” komiks „Opowieść Gantheta". Wspólne dzieło rysownika Johna Byrne'a i Larry'ego Nivena, pisarza science fiction, który tutaj pracował przy scenariuszu, powstałe przy współpracy z kolorystą Mattem Webbem, ze znanym z serii „Green Lantern” Halem Jordanem w jednej z głównych ról ukazało się nakładem wydawnictwa TM-Semic wiosną 1995 r.

Zainteresowanych kolejnym komiksem o Zielonych Latarniach było jednak zbyt mało, żeby przedsięwzięcie odniosło sukces. „Jeśli chodzi o Wydania Specjalne, najgorzej przyjętym był Green Lantern: Opowieść Gantheta” - mówił redaktor naczelny wydawnictwa, Marcin Rustecki podczas Warszawskich Spotkań Komiksowych w 2008 r.

Choć komiks był całkiem porządnie opracowany, z grzbietem, biogramami autorów, bez zbędnych reklam to jednak nie obyło się bez pomyłki. Jako tłumacza podano Katarzynę Rustecką, podczas gdy faktycznie za tłumaczenie odpowiedzialny był Arkadiusz Wróblewski, o czym już sam poinformował czytelników na łamach Batklubu w kwietniowym numerze „Batmana".

Po latach komiksy o Green Lanternach wróciły na polski rynek, czy to w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów DC Comics, czy Klubu Świata Komiksu. Pierwsze próby zainteresowania polskich czytelników tym tytułem miały jednak miejsce w połowie lat 90. i zakończyły się właśnie wspominaną „Opowieścią Gantheta".


comments powered by Disqus