„Fibi i jednorożec” tom 2 - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 14-01-2020 20:07 ()


Jednorożce nie istnieją? Któż to widział pleść takie bzdury! Magiczne konie są żywymi istotami, choć ich obecność jest warunkowa przez naszą wiarę. I wyobraźnię. Tak jak jest to właśnie przypadku jedenastoletnich dziewczynek!

Bo Fibi, bohaterka komiksowej serii opracowanej przez Danę Simpson, jest starsza o cały rok. Nie jest to już zlękniona dziesięciolatka, która stopniowo poznaje tajemnice świata. O nie! To rozsądniejsza, bardziej dojrzała (nawet jeśli tylko o ociupinkę!) o całe dwanaście miesięcy niewiasta. W tym przekonaniu utwierdza ją Marigold, magiczna przedstawicielka rodzaju jednorożców. Dlaczego „utwierdza”? Choćby dlaczego, że „Fibi i jednorożec” to komiks o poszukiwaniu własnej wartości. Wewnętrznej siły, dzięki której możemy przekraczać własne granice. A Fibi, choć nieprawdopodobnie rezolutna, to nie zawsze jest świadoma potęgi, jaką skrywa jej umysł. Wrażliwość. Empatia. Wszystkie pojęcia materializują się zaś za sprawą Marigold. Bo w przyjaźni najłatwiej (i najtrudniej zarazem) udowodnić nasze człowieczeństwo.

„Fibi i Jednorożec” to żaden tam naukowy traktat. To (nie)codzienne perypetie, w których czasie dziewczynka i magiczny koń eksplorują nie tylko najbliższe okolice na przedmieściach. Bo tym razem fantastyczne stworzenie – znane podobno tylko z mitów i legend – doprowadza dziewczynkę do krainy jednorożców. Co rodzi wielkie niespodzianki, ale też pewne problemy natury… międzygatunkowej. A dodatkowo – co to znaczy, że ktoś nosi w sobie motyle w brzuchu? Jakie trudności zapisano w szkolnym przedstawieniu? Dlaczego bycie kujonem może być fajne? Komu zazdrościmy, w jaki sposób wybaczamy, czy dorośli mogą mieć poczucie humoru, co to znaczy, że szczęście trwa tylko kilka chwil? O tym – ale nie tylko! – w bardzo zabawny, przewrotny sposób dowiadujemy się z kart komiksowych historyjek.

Jest w komiksie Dany Simpson prawdziwa magia, dzięki której porównania do „Fistaszków” Schulza czy „Calvina i Hobbesa” Watersona nie wydają się przesadzone. Amerykańska ilustratorka i scenarzystka umie sprawić, że uniwersalne tematy – przede wszystkim dorastanie, wychowanie, współistnienie zwierząt i ludzi – stają się bliskie dla osób w każdym wieku.

 

Tytuł: Fibi i jednorożec tom 2

  • Scenariusz: Dana Simpson
  • Rysunki: Dana Simpson
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 04.12.2019 r.
  • Tłumaczenie: Mateusz Lis
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Format: 14,8x21,0 cm
  • ISBN: 9788328197282
  • Stron: 228
  • Cena: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus