Edward James Olmos na Pyrkonie 2020!

Autor: Pyrkon Redaktor: Motyl

Dodane: 09-01-2020 12:58 ()


Edward James Olmos urodził się 24 Lutego 1947 r. w Los Angeles, Kalifornii. Rodzice Edwarda, Eleanor Huizar i Pedro Olmos poznali się w Meksyku. Wzięli ślub i wychowali troje dzieci - Petera, Edwarda i Esperanzę. Rozwiedli się, kiedy Eddie miał 7 lat. To wydarzenie sprawiło, że poświęcił cały swój czas grze w baseballa, co utrzymało go z dala od wpływów gangów ulicznych i narkotyków. Okazał się być bardzo utalentowanym baseballistą, co potwierdził zdobywając tytuł czempiona wśród pałkarzy w lidze Golden State.

Jako nastolatek odkrył nową pasję - muzykę. Sam nauczył się śpiewać i grać na pianinie, a do roku 1961 osiągnął poziom, który pozwolił mu dołączyć do zespołu “Pacific Ocean”. Pomysłodawcą tej nazwy był sam Eddie, gdyż jak sam powiedział “[Ocean Pacyficzny] to największa rzecz na Zachodnim Wybrzeżu”. Prezentując się już z włosami długimi do pasa, Eddie przyjął rolę głównego wokalisty zespołu. “Śpiewałem beznadziejnie, ale za to nadrabiałem krzykami i tańcem!”

W 1968 r. zespół Eddiego nagrał jedną płytę “Purgatory”. Znalazły się na niej takie klasyki jak “Tracks of My Tears”, “Subterranean Homesick Blues” i “16 Tons”. Album wymienia na okładce “Eddiego Jamesa” jako jedną z osób odpowiedzialnych za aranżacje utworów. W połowie lat 60-tych Eddie za dnia uczęszczał do East Los Angeles College i Uniwersytetu Stanu Kalifornii, nocami zaś śpiewał w lokalnych klubach. Zaczął brać udział w warsztatach teatralnych, aby ulepszyć swoje wieczorne występy. “Zaangażowałem się w teatr, aby stać się lepszym wokalistą. Nagle sytuacja się odwróciła. Zrozumiałem, że łatwiej jest przenieść ekspresję na słowo mówione niż śpiewane.”

Pewnej nocy podczas występu jego zespołu, do klubu nocnego “Gazzarri’s” weszła młoda kobieta. Kaija, córka aktora Howarda Keela, wkrótce została pierwszą żoną Eddiego. Pobrali się w 1971 r. i mieli dwóch synów, Mico i Bodiego. Edward ma również czworo adoptowanych dzieci - dwóch synów i dwie córki. Aby móc wyżywić rodzinę, Edward pracował dostarczając meble zabytkowe, jak również podejmował się muzycznych występów i małych ról aktorskich. W 1978 r. podczas jednego z przesłuchań, otrzymał propozycję przymiarki pod rolę w “Zoot Suit” - musicalu opartym na słynnej sprawie kryminalnej o przydomku “Sleepy Lagoon”, podczas której grupa nastolatków meksykańskiego pochodzenia została niesprawiedliwie oskarżona o morderstwo.

Eddie zrobił ogromne wrażenie w trakcie przesłuchania do roli narratora musicalu, posługując się dialektem Calo - odmianą ulicznego slangu z East L.A. Zdobył tę rolę i wcielił się w El Pachuco, “super macho” narratora przechadzającego się zawadiacko po scenie w trakcie występów. Sztuka “Zoot Suit” miała premierę w teatrze Marka Tapera w 1978 r. i planowo miała być grana przez 10 dni. Ostatecznie została na deskach teatru aż rok, a potem trafiła na Broadway. W tym czasie Eddie za swoją rolę otrzymał nagrody Los Angeles Drama Critics Circle oraz Theatre World Award, został również nominowany do Tony Award.

Po tym, role filmowe zaczęły napływać szybciej. W 1981 roku zagrał w filmie Alberta Finney’a “Wolfen” (pl: “Wilkołaki), a w 1982 r. przyjął rolę Gaffa w “Blade Runnerze” z Harrisonem Fordem. W 1984 r. Eddie dołączył do obsady niezwykle popularnego serialu “Miami Vice”, po tym jak w wyniku uciążliwych negocjacji zyskał prawo do decydowania o podejściu kreatywnym do jego roli porucznika Martina Castillo.

“Miami Vice” przyniosło mu ogromną popularność, udało mu się jednak zachować zrównoważone podejście do sławy. “Musisz umieć powiedzieć ‘nie’ sławie i fortunie jeszcze zanim je zyskasz, aby być w stanie odmawiać, kiedy staniesz się doroślejszy”, jak wypowiedział się sam aktor. “Jeśli Ci się to nie uda, nie będziesz miał wystarczająco siły i odwagi do tej pracy. Twoje intencje muszą być szczere.” Ta postawa była widoczna podczas jego zaangażowania w kolejne seriale telewizyjne “American Family” i później “Battlestar Galactica”.

Ten ostatni cieszył się ożywionymi recenzjami przez wszystkie 4 sezony i stał się jednym z najbardziej uznawanych seriali sci-fi, zdobywając nagrodę Peabody Award oraz kilka nagród Emmy. Edward sam wyreżyserował kilka odcinków “Battlestar Galactica”, jak również film “The Plan”, który opowiada część wydarzeń serialu z innej perspektywy.

W ostatnich latach Eddie zagrał m.in. w filmie “The Green Hornet”, pojawił się jako Robert Gonzales w serialu “Agents of S.H.I.E.L.D.” oraz powtórzył rolę Gaffa w najnowszym “Blade Runnerze 2049”.


comments powered by Disqus