„Oto Tosia” tom 2: „Gdzie jesteś, Panie Precel?” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 08-12-2019 12:30 ()


Tosia nie jest zwyczajną dziewczynką. Zamiast bawić się lalkami, nieustannie eksperymentuje i testuje nowe wynalazki. Uwielbia również opowieści. Także te straszne. Lubi również przekomarzać się i trochę straszyć takimi historiami swojego kota – Pana Precla. I od takiej właśnie sytuacji rozpoczyna się drugi tom komiksu Marty Falkowskiej. Dziewczynka czyta kociakowi bajkę o strasznym Kacikrali. Stworze żyjącym w krainie położonej pomiędzy naszym światem a krainą niewidoczną dla ludzkiego oka. Ten przebiegły potwór porywa dzieci do swojej chaty i tam je… zjada.

Mogłoby się wydawać, że nie jest to najlepszy początek komiksu dla małych czytelników. Nic bardziej mylnego. Drugi tom serii komiksowej „Oto Tosia” można spokojnie podsunąć najmłodszym czytelnikom. Bo choć jego bohaterka w poszukiwaniu zaginionego Pana Precla faktycznie przenosi się do tego fantastycznego świata i spotyka strasznego Kacikralę, to wszystko pokazane jest w konwencji zabawnej i pełnej niespodzianek bajki dla dzieci. Mamy tu niesamowicie kolorowy świat pełen cudownych postaci i zaskakujących artefaktów. Tosia dzielnie przemierza jego zakamarki i poszukuje swojego pupila. Czy uda jej się go odnaleźć? A może straszliwy Kacikrala będzie szybszy? Warto się o tym przekonać.

Tym bardziej że całość przedstawiona jest w bardzo atrakcyjnej wizualnie formie. Autorka swobodnie poczyna sobie z planowaniem plansz, układając kadry w bardzo urozmaicony sposób. Nie brakuje również ciekawych rozkładówek jak na przykład ta ukazująca Tosię w trakcie przenoszenia się do baśniowego świata. Sama kraina, do której trafiają bohaterowie, mieni się jaskrawymi czerwieniami i żółciami, tu i ówdzie zestawianymi z błękitami, tworząc przyjemną dla oka, żywą kompozycję barw. Ciekawym urozmaiceniem są również notatki Tosi umieszczone w kilku miejscach komiksu pomiędzy planszami. Krótko mówiąc, autorka nie pozwala nudzić się swoim czytelnikom.

Komiks Marty Falkowskiej na pewno będzie doskonałą lekturą dla małych, żądnych przygód miłośników opowieści obrazkowych. Jego bohaterka, dzielna i obdarzona niezwykłą wyobraźnią Tosia, odbiega od stereotypowego wizerunku grzecznych dziewczynek i dzięki temu może stać się inspiracją dla wielu małych czytelniczek. Jej przygody mogą oczywiście zainteresować również chłopców, ale wydaje się, że mimo wszystko to małe podróżniczki stanowią główną grupę docelową. Tosia, zamiast siedzieć w domu i bawić lalkami, nieustannie szuka okazji do uczestniczenia w niezwykłych zdarzeniach. Uwielbia niebezpieczeństwa i odkrywanie nowych krain, w których ujście może znaleźć jej wyjątkowa wyobraźnia. Pan Precel stara się trochę studzić jej zamiary, ale sam też wikła się przy niej w kolejne perypetie. W każdym razie oboje doskonale się uzupełniają i zapewniają czytelnikom masę atrakcji.

 

Tytuł: „Oto Tosia” tom 2: „Gdzie jesteś, Panie Precel?”

  • Autorka: Marta Falkowska
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 13.11.2019 r.
  • Objętość: 48 stron
  • Format: A4
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolorowy
  • Cena: 24,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus